05 Декември, 2021
0.0209

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

Објавено во: Балкан 26 Октомври, 2021

На Твитер се појави видео на кое се гледа како група граѓани вчера вечерта протестираат пред зградата во која, како што велат, се наоѓа станот на д-р Предраг Кон.

Неколку десетици насобрани граѓани скандираа „Уапсете го Кон“ и побараа оставки од сите членови на Кризниот штаб.

„Дојдовме да ви кажеме дека повеќе не можете да не делите. Дојдовме овде затоа што 19 месеци ја водите оваа пандемија на нечесен и корумпиран начин. Од ден на ден има се повеќе смртни случаи, се повеќе болни, а вие сеуште спроведувате немедицински мерки. До тој степен се мешате во законот што сакате на некој начин да предизвикате граѓанска војна.

Како гостин во утринската програма на Телевизија Курир, епидемиологот Предраг Кон се осврна на протестите на граѓаните против пропусниците за Ковид, кои со денови се одржуваат во вечерните часови пред Собранието.

„Морам јасно да кажам. Се скандираше дека сум усташ и тоа нема врска со вистината. Се скандираше дека сум негативец. И тоа нема врска со вистината, јас сум епидемиолог, негативецот е вирус, а тие застанаа на страната на злобникот. Тоа треба да им биде јасно. Им се обраќам на сите граѓани на Србија: Не им се придружувајте на злобниците! Тие скандираа дека сум Менгеле, а тој се смета за најголемото зло што постои, никогаш нема да им го простам. На крајот тие скандираа „уапсете го Кон“. Зошто некој да ме уапси? Дали е тоа поради пропусниците за ковид? Ставот кон вакцините? Не! Апсолутно нема причина некој да ме уапси, рече Кон.
Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам