20 Јуни, 2024
0.0277

ВИКЕНДОВ ДОАЃА ВИСТИНСКО ЛЕТО: Температурите ќе рипнат над 30 степени

Објавено во: Македонија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Од овој викенд вистински летни температури и до 35 степени, придружени со локална попладневна нестабилност и можност за ново невреме, најави Славчо Попоски.

Периодот на локална попладневна нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер, како и со услови за локално невреме во Македонија продолжува и во следниот период.

Тој исто така додава дека, од викендот, па некаде до средината на следната недела под влијание на изразено југозападно струење на висина, температурите позначително ќе пораснат и тие ќе бидат натпросечно високи и навистина летни и тие ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Не се исклучува можноста во овој период тие во најтоплите централни и југоисточни предели локално да надминат и 35 степени.

Токму поради изразеното југозападно струење на висина, од викендот и тоа од Сахара кон Македонија ќе се врши транспорт на прашина и на песок, па така и атмосферата нема да биде во целост чиста и ќе биде заматена.

Во Скопје исто така од викендот температурата значително ќе се покачи и над 30 степени, заврши метеорологот.


Можеби ќе ве интересира

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите