25 Јуни, 2024
0.0280

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

Објавено во: Свет 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Службите за итни случаи беа на аеродромот во Даблин откако 12 лица се повредени на лет поради турбуленции.

Шест патници и шест членови на екипажот на летот на „Катар ервејс“ од Доха до Даблин се повредени откако доживеале турбуленции над Турција.

Грем Меквин, менаџер за односи со медиумите и операторот на аеродромот во Даблин, изјави за Sky News дека летот QR107 на Qatar Airways од Доха безбедно слетал како што било предвидено на аеродромот во Даблин нешто пред 13.00 часот денеска.

„По слетувањето, авионот беше пречекан од службите за итни случаи, вклучително и аеродромската полиција и нашиот оддел за противпожарна и спасувачка служба, бидејќи шест патници и шест членови на екипажот [вкупно 12] во авионот пријавија повредени откако авионот доживеа турбуленции додека леташе над Турција.

Тимот на аеродромот во Даблин продолжува да обезбедува целосна помош на теренот за патниците и персоналот на авиокомпаниите“, додава Меквин.

Претходно оваа недела, во посебен инцидент, еден Британец загина на летот на Сингапур ерлајнс по екстремни турбуленции на патувањето Хитроу-Сингапур.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација