21 Септември, 2023
0.0242

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Објавено во: Балкан 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Вучиќ само драми, не нуди решение, вели косовската претседателка Вјоса Османи. 

Османи изјави дека вонредни локални избори на северот може да се распишат ако 20 отсто од гласачите тоа го побараат со потпишување петиција.

Таа за агенцијата Ројтерс изјави дека петицијата е „најдемократскиот начин“ за организирање нови избори.

„Мислам дека на овој начин ќе осигуриме учество на Србите, бидејќи барањето мора да дојде од нив, од граѓаните“, кажа таа.

Османи наведе дека смената на актуелните градоначалници преку петиција би било „како референдум“. Вели дека целиот процес би можел да биде завршен за неколку месеци.

Меѓутоа, не е јасно дали локалните српски гласачи би учествувале во петицијата, наведува Ројтерс.

Османи додаде дека пред распишувањето нови избори, Косово мора да добие гаранции од меѓународната заедница дека Белград нема да се меша.

Османи минатата недела во Молдавија се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ на состанок организиран од францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц. Таа претседателот на Србија го опиша како „крал на драмата“.

„Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата. Така што, нормално, се обиде повторно да направи доста драма, но не изнесе ниедна идеја која би придонела на мирот и стабилноста во регионот“, кажа Османи. 

Додаде дека тие напади на бес, Вучиќ требал да ги надмине. 

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека може да го прошири нацртот на својата визија за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство. Сепак, прво мора да се согласат сите партии за тоа.

Соединетите Американски Држави (САД) и Европската Унија (ЕУ) ѝ се закануваат на Приштина, да ги исполни барањата на Србите или ќе има последици.

Тие ѝ порачаа на Приштина да попушти во спорот со Србите на северот на Косово или ќе се соочи со последици. 

foto Facebook/Vjosa Osmani

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола