16 Февруари, 2019
0.6229
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Владата исплати 3 милиони евра за новововедена мерка

Објавено во: Агробизнис 25 Октомври, 2018

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека се исплатени 3 милиони евра за поддршка на младите земјоделци, голем интерес и за новиот повик за оваа мерка на Владата.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, беше во посета на млади земјоделци во с. Оризари кои ги искористиле средствата од мерката „Млад земјоделец“. Николовски на терен се увери во успешноста на мерката за која има голем интерес кај младите кои започнуваат сопствен агро бизнис и истата успешно се реализира.

„Нашата цел е младите да ги поттикнеме да почнат свој бизнис и да ги задржиме тука. Интересот за оваа мерка расте и оваа година имаме 1045 апликации, речиси двојно повеќе од лани. Со ова остануваме на заложбата да ги вратиме парите кај граѓаните. Ова не го правиме само преку субвенции туку преку развојни проекти со кои го стимулираме развојот на агро бизнисот во земјата“ – истакна министерот Николовски. 

Николовски беше во посета на фамилијата Лековиќ кој ги има искористено придобивките од ИПАРД програмата за млад земјоделец.

„Многу сме задоволни од сите поддршки и програми од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство и поготово од Платежната агенција. Преку програмата млад земјоделец купивме трактор, а преку ИПАРД аплициравме за уште еден. Со новата механизација сме порентабилни и побрзо обработуваме површини. “, изјави Елзин Лековиќ.

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски истакна дека, предност на повикот имаат младите невработени лица повеќе од две години.

„ Со овие програми и средства  сакаме да обезбедиме нови можности за успех на сите млади кои се занимаваат со земјоделство, да им го олесниме начинот на обработка на земјоделските површини, развој на органско и сточарско производство. Да ги мотивираме да ги зголемуваат обработливите површини, да создаваат поквалитетни производи и поголем пласман, изјави Бабовски.

Со новите критериуми на повикот се обезбедува фондовите да стигнат до вистинските земјоделци и целосно ги исклучуваме можностите за злоупотреба. Минатата година беа склучени 424 договори од кои веќе 313 се реализирани, за што се исплатени околу 3 милиони евра.

Преку мерката „Млад земјоделец“ невработените млади може да добијат 10.000 евра неповратни средства за вложување во агро бизнис, средства пред се наменети за набавка на механизација и други инвестиции.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката

Колку пари годинава ќе се потрошат за земјоделски субвенции?

Колку пари годинава ќе се потрошат за земјоделски субвенции?

OД ОВА МОЖЕ ДОБРО ДА СЕ ЖИВЕЕ: Цели 25 години сади лековити билки

OД ОВА МОЖЕ ДОБРО ДА СЕ ЖИВЕЕ: Цели 25 години сади лековити билки

Државата ќе ги обештети лозарите, буџетот нема да биде оштетен

Државата ќе ги обештети лозарите, буџетот нема да биде оштетен

МЗШВ: Го поттикнуваме учеството на руралната жена во земјоделскиот сектор

МЗШВ: Го поттикнуваме учеството на руралната жена во земјоделскиот сектор

Николовски: Ќе воспоставиме систем на заштита на традиционалното производство и поддршка на локалните производители

Николовски: Ќе воспоставиме систем на заштита на традиционалното производство и поддршка на локалните производители