18 Април, 2021
0.0283

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 27 Февруари, 2021

Порасна бројот на хоспитализирани пациенти поради коронавирусот, а најголем број има во Скопје, Прилеп и Куманово. 

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 427 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 32 пациенти, во Штип 42, Тетово 22, Велес 27, Куманово 61, Охрид 55, Прилеп 68, Гостивар 4, Струга 19, Струмица 21, Кочани 5, Кичево 8, Кавадарци 45, Гевгелија 5, Дебар 13.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 669 и има околу 380 празни болнички кревети во ковид центрите, информираше Министерството за здравство.

За 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 242 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 13 приеми. Во ковид центарот во ГОБ „8 Септември“ се регистрирани 12 нови приеми на пациенти и 10 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле бил примен еден пациент. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 42 оздравени пациенти. На Кожната клиника се лекуваат 11 пациенти, на Клиниката за неврологија 24, а на Институтот за ТБЦ 35 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 74 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 82 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 12 пациенти. На ГАК се хоспитализирани четири пациентки.

Деновиве во земјава има повеќе од 500 заразени на дневно ниво. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина