22 Јуни, 2024
0.0277

ВО ОН Е УСВОЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Како гласаа земјите од регионот?

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Во Обединетите нации(ОН) денеска е усвоена резолуцијата за Сребреница, така што 84 држави гласаа „за“, 19 против и 68 беа воздржани. 

Меѓу земјите кои гласаа против беа Русија, Кина, Никарагва, Белорусија, Еритреа, Есватини и други. Меѓу воздржаните беше Грција. И Македонија гласала За. 

Српските медиуми коментираата дека резолуцијата е „срамна“, а дека Србија е „морален победник“ затоа што „за“ гласале помалку од половина од земјите членки.

Претставникот на Венецуела рече дека нацрт-резолуцијата, пред да придонесе за помирување, ќе го продлабочи јазот меѓу народите на Босна и Херцеговина – Хрватите, Србите и Бошњаците.

Претставникот на Кина кажа дека нацртот ги отфрли големите контроверзии во Босна и Херцеговина.

Српските медиуми коментираата дека резолуцијата е „срамна“, а дека Србија е „морален победник“ затоа што „за“ гласале помалку од половина од земјите членки.

Можеби ќе ве интересира

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)