15 Април, 2021
0.0339

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Март, 2021

Во главниот град  има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус. 

Точната бројка е 3.988 активни случаи, но загрижува фактот дека и во внатрешноста има висока бројка на активни. Прилеп има дури 704, Кавадарци 539, Неготино 305 и Гевгелија 255. Во Охрид има 428 активни случаи, а во Велес 243. 

Само еден случај има во Дојран, 2 во Македонска Каменица, 4 во Пехчево и 5 во Македонски Брод. Во Демир Хисар има 25, во Кратово 26, а Виница 23. Радовиш има 10, а Дебар 17 активни случаи на коронавирус. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Од понеделник властите ќе одлучуваат за тоа дали ќе има рестрикции поради брзото ширење на коронавирусот. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Меѓу починатите од коронавирусот има и млади луѓе

Меѓу починатите од коронавирусот има и млади луѓе

СОСТОЈБА ЗА 24 ЧАСА: Има 35 починати и 890 нови случаи на КОВИД-19

СОСТОЈБА ЗА 24 ЧАСА: Има 35 починати и 890 нови случаи на КОВИД-19

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова