23 Јуни, 2018
0.4007
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Во Скопје ќе биде тесно, ќе ја решат албанските партии

Објавено во: Анализа 10 Октомври, 2017

Партиите кои се тркаат за локалните избори веќе знаат во која општина имаат поголема поддршка, а каде шансите за победа им се помали па сосема разбирливо своите фокуси и напори ги насочуваат таму каде што им е најпотребно. Скопје како издвоена единица на локалната самоуправа ќе биде од исклучителна важност и за ВМРО-ДПМНЕ кои имаат зад себе два мандата со Коце Трајановски за кого се создаваше слика на вреден и посветен градоначалник. Сепак, растот на популарноста на СДСМ на последните парламентарни избори во Изборната единица 1 каде победија со 11:9 пратеници како и веќе одамна официјализираната коалиција со ДУИ му дава огромни шанси за победа на кандидатот Петре Шилегов кој ќе се обиде да ја смени власта и на локално ниво. 

СДСМ неодамна го одржа својот централен митинг на кој демонстрираше елен, заедништво, енергија и сплотеност иако доби многу критики дека вакви мега митинзи веќе не се потребни и дека истите потсетувале на времето на Груевски во врвот на популизмот. Сеедно, потегот од политичка гледна точка им донесе многу повеќе бенефит, па дури успешно изведоа и носење поддржувачи од останатите градови низ Македонија. 

Да не бидеме наивни, ништо помалку мегаломански нема да биде претстојниот централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ кој на 13 петок ќе се одржи во Скопје, како последен обид да се затвори кампањата со силен впечаток и да се остават импресии кај симпатизерите и потенцијалните гласачи. Во повеќето анкети кои излегоа периодов од независните инстути за истражување се прогнозира дека најреално сценарио е да има втор круг на гласање за град Скопје бидејќи рејтингот на Петре Шилегов и Коце Трајановски е речиси изедначен.

Некои анкети му даваат блага предност на Шилегов со комбинираните гласови на СДСМ, коалицијата и ДУИ, како и на повеќето Македонци и Албанци. Коце Трајановски ја има традиционалната поддршка од повеќе скопски бастиони на ВМРО-ДПМНЕ, но прашање е дали ќе успее сите да ги убеди дека тој не се меша во дневните политики и дека главна преокупација му е напорната работа како градски татко. 

Доколку дојде до втор круг што е реално сценарио тогаш шансите за победа ќе се зголемат за Шилегов токму поради официјалната коалиција и поддршка од ДУИ, додека пак потенцијалните партнери на Трајановски како гласачите на БЕСА не би имале голем мотив да излезат и да гласаат за него во вториот круг, но секако и за таа теорија треба да има простор за резерва бидејќи во политиката се е возможно.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !