16 Јуни, 2019
0.0208

Во Србија „тепачката“ за домашен ајвар го поскапе двојно пиперот

Објавено во: Агробизнис 22 Септември, 2018

Пиперот за домашен ајвар поскапел денес на 100 до 150 српски динари, а минатиот викенд беше 70 и 80 динари, објави Танјуг повикувајќи се на коментари од купувачите во Србија..

И покрај фактот дека продавачите ја зголемиле цената, "ретко се случува корисниците да се откажат", тврдат тие, а квалитетот на пиперката е полош од минатата година.

Продавачите рекле дека "цената ќе биде уште поголема".затоа што постои реален недостаток на берачи на пиперот.


Можеби ќе ве интересира

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

Цело село живее од производство на јагоди

Цело село живее од производство на јагоди

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот