03 Декември, 2023
0.0297

Водата во Гевгелија загадена со арсен!

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2014

Добивај вести на Viber

Нивото на опасен аресен во водата за пиење во Гевгелија е за пет отсто повисоко од дозволено пропишаното од Светската здравствена организација, се пожалија гевгеличани. Тие се обидоа во Скопје, делејќи локум, слатко  и вода, да го свртат вниманието на јавноста и на институциите кон проблемот што го имаат со лошиот квалитет на водата за пиење во нивниот град. Велат дека локалната власт го премолчува проблемот, иако зголеменото количество на овој отров во водата за пиење во Гевгелија го потврдил и Институтот за јавно здравје на крајот од 2013 година. Гевгеличани веќе ги чувствуваат последиците врз здравјето - заради арсенот расте бројот на хронични и малигни заболувања, особено кај помладите граѓани. На гевгелискиот водовод се приклучени околу 25 илјади домаќинства. Тие предлагаат низа мерки, меѓу кои и барасње нови безбедни извори на вода за пиење, за што истражувањето би траело околу 9 месеци. Една од мерките што ги предлагаат е барање нови извори, систем на истражување што би траел околу девет месеци. Во меѓувреме граѓаните водата да ја користат само како техничка, да добиваат пониски сметки од градскиот водовод, како и да бидат субвенционирани за купување флаширана вода.  

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

ПРОНАЈДЕНА Е ВАЊА МРТВА ВО ОКОЛИНАТА НА СКОПЈЕ, УБИЕНА Е ИСТИОТ ДЕН КОГА Е КИДНАПИРАНА: Ова се сите детали

ПРОНАЈДЕНА Е ВАЊА МРТВА ВО ОКОЛИНАТА НА СКОПЈЕ, УБИЕНА Е ИСТИОТ ДЕН КОГА Е КИДНАПИРАНА: Ова се сите детали

ПРЕДЛОГ ЗА ПРИТВОР ЗА ТРОЈЦА ОД ПРИВЕДЕНИТЕ КОИ СЕ ПОВРЗУВААТ СО ИСЧЕЗНАТАТА ВАЊА: Истрагата продолжува интензивно

ПРЕДЛОГ ЗА ПРИТВОР ЗА ТРОЈЦА ОД ПРИВЕДЕНИТЕ КОИ СЕ ПОВРЗУВААТ СО ИСЧЕЗНАТАТА ВАЊА: Истрагата продолжува интензивно

ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

СЛУЧАЈ ВАЊА – СЕ ВЕШТАЧИ ЗАПЛЕНЕТОТО ВОЗИЛО: „Се работи интензивно, јавноста ќе биде информирана“

СЛУЧАЈ ВАЊА – СЕ ВЕШТАЧИ ЗАПЛЕНЕТОТО ВОЗИЛО: „Се работи интензивно, јавноста ќе биде информирана“

АНЃУШЕВ СЕ СРЕТНА СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАЛТА, ЈАН БОРГ: Почесните конзули на средба во февруари во Валета

АНЃУШЕВ СЕ СРЕТНА СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАЛТА, ЈАН БОРГ: Почесните конзули на средба во февруари во Валета

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ „HAVING FUN“, ОБЈАВИ ФОТКА СО СИНОТ НА ИНСТАГРАМ: Собра многу лајкови и убави коментари

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ „HAVING FUN“, ОБЈАВИ ФОТКА СО СИНОТ НА ИНСТАГРАМ: Собра многу лајкови и убави коментари