25 Јуни, 2024
0.0297

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Објавено во: Свет 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, соопштија дека денеска извршиле голем ракетен напад врз Тел Авив, а израелската војска активирале сирени во градот предупредувајќи за можен напад.

Во соопштението на својот канал Телеграм, бригадите Ал-Касам наведоа дека ракетите биле лансирани како одговор на, како што ги нарече, „ционистичките масакри врз цивили“. Телевизијата Ал Акса на Хамас јави дека ракетите биле истрелани од Појасот Газа.

Сирените што предупредуваат за ракетен напад не беа активирани во Тел Авив во изминатите четири месеци. Итната медицинска помош соопшти дека нема извештаи за жртви.

Нападот сигнализира дека исламистичката фракција се уште може да истрела ракети со голем дострел и покрај повеќе од седум месеци разорни израелски воени офанзиви од воздух и од земја.


фото Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација