28 Мај, 2020
0.0540

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Објавено во: Македонија 04 Април, 2020

На чие барање Словенија испрати помош за Македонија. Ова станува најактуелна дебата на социјалните медиуми моментно. Имено Министерството за одбрана на Словенија соопшти дека помошта е испратена во земјава на барање на Македонија, а вчера лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека тоа било на негово барање.„Република Словенија денес испорача материјална помош во форма на лична заштитна опрема во вредност од 110.000 евра на Република Северна Македонија со авиони на словенечката армија Турболет Л-410.

Во овој дух, Словенија одговори во дух на меѓусебна солидарност на барањето на Северна Македонија, на кое се обрати преку Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, со цел да се спречи ширењето на СОВИД-19, стои во објавата.

Вчера беше објавено дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски остварил телефонски разговор со премиерот на Република Словенија Јанес Јанша, во кој разговор Мицкоски побарал помош во заштитни маски и медицински ракавици од земја членка на Европската Унија, Република Словенија…
Можеби ќе ве интересира

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата

Во Македонија од Ковид-19 почина и здравствен работник

Во Македонија од Ковид-19 почина и здравствен работник

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот