15 Април, 2024
0.0244

ВУЧИЌ: На дневна основа околу 100.000 луѓе се изразуваат на најнавредлив можен начин кон мене

Објавено во: Балкан 21 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На дневна основа добивам околу 150 смртни закани, изјави синоќа српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Вучиќ за Српската радио-телевизија потврди дека неговите деца и целото семејство добиваат околу 50 смртни закани дневно.

„На дневна основа околу 100.000 луѓе на еден или друг начин се изразуваат на најнавредлив можен начин за мене, на дневна основа имате најмалку 50.000 лаги од најголемите можни“, рече Вучиќ. 

И претходно се жалеше за истите проблеми. 

„Зборуваат за мене на најнавредлив начин, шират лаги, и покрај тие притисоци, а не можеш ни се да им кажеш на луѓето, затоа што политиката е таква, треба да внимаваш да не ја преминеш границата, не користи лаги, не пцујте никого, без разлика дали зборувате на руски, англиски“, вели Вучиќ.

Го навредуваа обични граѓани, но и пратеници. Во минатото имаше и лица кое беа уапсени затоа што се закануваа дека ќе го убијат српскиот претседател или ќе извршат атентат. 

фото принтскрин

Можеби ќе ве интересира

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија