18 Април, 2024
0.0284

ВУЧИЌ: ОД НАС СЕ ОЧЕКУВААТ ТРИ РАБОТИ - се бара де факто или де јуре признавање на Косово

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Состојбата во однос на динарот на Косово и Метохија на никаков начин не е подобрена и покрај тоа што меѓународните претставници помагаат да се реши ситуацијата, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во денешното обраќање пред медиумите.

Како што рече, нема индиции дека тие одлуки ќе бидат изменети.

- Поради ова, во наредниот период ќе бидеме принудени да донесеме различни одлуки со кои ќе се движиме или ќе најдеме алтернативни решенија за снабдување со пари на нашиот народ во Косово и Метохија. Ова го кажав бидејќи е сосема јасно дека никој не брза по оваа работа – истакна тој.

Од нас се очекуваат три работи

Како што додаде, притисокот врз Албанците нема да биде поголем, туку ќе биде врз српскиот народ и државата.

- Од нас се очекуваат три работи, најмногу од нашите западни партнери. Ќе бараат де факто или де јуре признавање на Косово, откажување од Република Српска, воведување санкции против Русија, став против Кина и марионетски режим во Србија – рече Вучиќ.

Како што додаде, „денес од Србија се бара со многу поголема желба да го признае Косово и да се откаже од Српска“.

- Има две причини за тоа. Едната е дека работите во Украина не одат така лесно како што многумина на Запад мислеа во нивна полза, напротив. Работите значително се сменија и Русите на фронтот имаат иницијатива - вели тој, пренесува „Блиц.рс“.

По што дополни „каква врска има тоа со Косово“?

- Сакале или не, а сигурно не би сакале, постои опасност и тоа веќе се случило во минатото, а веројатно и јас да сум на местото на Путин и да е во интерес да ја заштитам мојата земја, секогаш би можел да се осврнам на преседан на Косово, како што тоа го правеа неколку пати претходно: „ако можеш да го имаш Косово, можеме да имаме некои други територии“. Дури и многу почисто се направи со одржаните референдуми - вели Вучиќ.

Како што додава, „тоа го знаат на Запад и затоа е важно што поскоро да се покрие оваа тема за Косово“.

- Затоа ќе се зголеми притисокот врз Србија, притисокот врз Курти де факто нема да постои. Тие постојат само онолку колку што им е потребно за Курти да не доведе до ситуација Србија да мора да интервенира, што ниту Западот ниту некој друг не го сака, бидејќи тоа би довело до многу поголеми конфликти, кои никој не ги сака, ниту ги прави - рече Вучиќ.

Како што додава, „Србија се гледа како нарушувачки фактор“.

- Се бара од Србија да дејствува против Република Српска и ќе бидеме добри кога ќе се откажеме од РС и кога ќе ја критикуваме РС - изјави тој.

Како што вели, „видовте дека сакаат да им се врати марионетскиот режим со кој би се снашле како марионети во театар“.

- Токму така се однесуваат некои политички фактори, политички фактори кои некои сакаат да ги видат на власт, се однесуваат токму вака. Кога Ана Брнабиќ му одговара на еден од германските функционери, се појавуваат домашни политичари кои велат дека ваквото однесување е срамно и дека е подобро да се биде душман. Подобро е да се кријат под нивните здолништа и да им ги бакнуваат чевлите – дополни тој.

Како што рече, „имате се, тие би го признале Косово и не го кријат тоа, тие се за воведување санкции кон Русија и против економската соработка со Кина, и доброволно и со ентузијазам прифаќаат да бидат марионети и нечии марионети, за да не стане режим“.

- Мнозинството Србија и нашиот народ не го прифаќаат тоа и затоа притисоците се зголемуваат. Тие се спроведуваат преку институции, организации и агенции, како и преку политичари и медиуми - изјави Вучиќ.

Говорејќи за формирањето на новата влада на Србија, тој рече дека очекува оние кои го формираат мнозинството во понеделник да го известат дека имаат.

Тој, исто така, ја повика Владата на Србија да ги спроведе препораките на ОДИХР.

Фото: Принтскрин/

Можеби ќе ве интересира

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот