03 Октомври, 2023
0.0250

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Објавено во: Балкан 03 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека на Косово е избодено 20-годишно момче.

Вели дека косовскиот премиер Албин Курти поттикнува омраза. 

„Еве момче, млад човек, 20 години, Ѓузиќ Бобан беше прободен со нож во рамото од двајца Албанци во селото Могила, општина Витина. Сега тоа се случи. Ова е омразата што режимот на Курти ја промовира против Србите. И на ова, се плашам, нашите западни партнери ќе реагираат со смирување на двете страни. Ова се слики од две убодни рани во пределот на рамото“, прикажал Вучиќ.

На Косово, во последно време имаше серија напади врз Србите. 

На Бадник и Божиќ, Албанци повредија Срби. Едно дете заврши во болница, со прострелна рана, а брат му исто така имаше повреда, но не го задржаа во болница. Група Албанци нападнала Србин кој се враќал од црква на Божиќ. 

Над 300 напади на Србите имало откако Курти е на власт, а никој не одговарал. 

Сега Курти има неколку услови за да дозволи формирање на Заедница на српски општини. Вучиќ рече дека тоа е срамота. 

Можеби ќе ве интересира

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот