03 Јуни, 2020
0.0347

За Божиќ на плоштад, ќе се возиме на Вртелешка

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2012

Неколку денови по Новата Година ќе биде поставена вртелешката на плоштадот во Скопје, веднаш позади МЕПСО. Таа ќе биде испорачана од Италија за околу163.000 евра,а ќе ја набави „Технометал-Вардар“. Ќе биде платена од „Паркови и зеленило, пренесува Утрински. -Работата е завршена. По шест неуспешни тендери за избор на фирма која ќе го набави т.н. каросел, одлучивме вртелешката да ја купиме со непосредна спогодба, што е дозволиво со законот за јавни набавки. Според потпишаниот договор, ‘Технометал‘ има обврска да го постави кароселот најдоцна до 20 јануари идната година“, изјавува Душан Авировиќ, директор на „Паркови и зеленило. Вртелешката која ќе стои на плоштадот Македонија ќе биде само една во низата забивни содржини кои ќе ги има на плоштадот.

Можеби ќе ве интересира

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Дојде 3 јуни, нема уште преговарачка рамка за Македонија од ЕУ

Дојде 3 јуни, нема уште преговарачка рамка за Македонија од ЕУ

Бочварски: Уште една текстилна работничка заболена, 250 одат на годишен одмор

Бочварски: Уште една текстилна работничка заболена, 250 одат на годишен одмор

МПЦ-ОА: Гробовите за Духовден да се посетуваат само од најблиските

МПЦ-ОА: Гробовите за Духовден да се посетуваат само од најблиските

БИЗАРНА СМРТ: Излегол од возилото, а тоа се вратило наназад и го пригмечило на банкината

БИЗАРНА СМРТ: Излегол од возилото, а тоа се вратило наназад и го пригмечило на банкината