06 Декември, 2022
0.0240

За ништо не жалам, само за едно...тоа што не можевме да ве израдуваме вас со победа: Ракометарката Јована Саздовска за Женски магазин

Објавено во: Стил 15 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Таа е една од најмладите македонски репрезентативки. Јована Саздовска. Родена во Скопје, на кој како што самата ни кажа му се радува со секое нејзино враќање, израсната во едно здраво, спортско, хармонично и исполнето со љубов семејство. По природа е борец, личност која не признава пораз.

“Обожавам да се дружам и забавувам со моите другарки, но најмногу од се го ценам времето поминато со моите најблиски (мама, тато, бато и неговото семејство со внуката Илина)“

Оние кои го следат ракометот, сигурно знаат дека Јована настапуваше во репрезентативниот дрес на ракометното првенство за женски сениорки, ЕХФ ЕУРО 2022 чиј домаќин покрај Љубљана, Целје и Подгорица беше и Скопје.


*Раскажи ни ја твојата приказна, како се роди љубовта кон ракометот?

-Љубовта кон спортот од секогаш постоела, без никаков притисок или принудување од било кој. Можеби е сето тоа генетски, не знам. Не само ракометот, јас навистина го обожавам секој спорт посебно што се игра со топка (фудбал, одбојка, кошарка…). 

Љубовта кон ракометот се појави уште од првиот тренинг во тогашниот клуб РК Скопје и еве веќе сме во љубов 18 години. 

*За кој клуб играш моментално?

-Играм во клубот Браила, кој се наоѓа во Романија.


*На кој миг најмногу се радуваш, а за што најмногу жалиш од последното натпреварување на кое Македонија не го продолжи патот?

-Европското првенство беше настан што никогаш нема да го заборавам во мојот живот. Едно огромно искуство, кое ретко кој спортист може да го доживее. Секој натпревар носи своја меморија, исполнета со измешани чувства на среќа, адреналин, болка и разочарување. Морам да ја споменам нашата фаланга која беше на трибините и ни ја даваше поддршката во добро и во зло. За ништо не жалам, само за едно…тоа што не можевме да ве израдуваме вас со победа и пласман во понатамошната групна фаза. Целото интервју прочитајте го на Женски магазин.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

СЛИКАНА Е КАКО ТУРКА КОЛИЧКА - поранешната девојка на принцот Хари, Кресида Бонас го роди своето прво бебе

СЛИКАНА Е КАКО ТУРКА КОЛИЧКА - поранешната девојка на принцот Хари, Кресида Бонас го роди своето прво бебе