22 Февруари, 2024
0.0266

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

Објавено во: Економија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Кина странува клучен придонесувач во глобалната борба против климатските промени, презеде цврсти чекори за унапредување на зелената промена во нејзиниот економски и социјален развој и постигна опипливи резултати, покажуваат официјалните податоци, пренесува „Xinhua“.

Пред три години, Кина се обврза пред светот дека има за цел да го достигне максимумот на емисиите на јаглерод диоксид пред 2030 година и да постигне јаглеродна неутралност пред 2060 година.

Оттогаш, земјата тргна на брз пат кон овие цели, со значајни инвестиции во индустриски надградби, за почист воздух, капацитет за обновлива енергија и веќе добива водечка позиција во светот во соларни панели, електрични автомобили и производство на литиумски батерии.

„Кина секогаш го одржуваше своето ветување и даваше важен придонес во глобалното управување со климата“, рече кинескиот вицепремиер Динг Ксуексианг додека се обрати на Светскиот самит за климатски активности минатата недела во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

ПОЛИТИКА ЗА ПРОЗЕЛЕН РАСТ

Цитирајќи ја прогнозата дека 2023 година ќе биде најтоплата година во историјата на човештвото, извештајот објавен од Светската метеоролошка организација на Обединетите нации минатата недела предупреди дека 2023 година ја одбележа годината на рушење на невидени климатски рекорди, бидејќи екстремните временски настани оставија зад себе трага на широко распространето уништување и очај.

Со силно чувство на итност и должност, Кина, како што вети, отсекогаш прави постојани напори за борба против климатските промени и за ублажување на нејзините ефекти.

Назад во 2021 година, Кина откри сеопфатен документ со голем број политики поврзани со врвниот врв на јаглеродот и неутралноста, повикувајќи на „решително да се запре ненамерниот развој на проекти кои се енергетски интензивни и имаат високи емисии“.

Последователно, изготвени се акциони планови за клучни области како што се градежни материјали и обоени метали, со детални специфични цели и патокази на кои секој сектор треба да се фокусира за да се намали употребата на фосилни горива и да се прифатат процесите на производство со ниска содржина на јаглерод.

Во ноември, Националната комисија за развој и реформи објави дека ќе бидат лансирани 100 пилот-проекти со врв на јаглерод во 15 провинциски региони за да се решат тесните грла што го ограничуваат зелениот и нискојаглеродниот развој на земјата и да ги истражат патеките кон достигнување на јаглерод во различни области.

До 2025 година, во најголем дел ќе биде воспоставен механизам за политика што ќе придонесе за зелен и нискојаглероден развој во пилот областите, заедно со многу иновативни практики и реформски мерки кои се остварливи и може да се реплицираат, а може да се применат на друго место, рече Комисијата.

До 2030 година, иновативните практики и реформските мерки тестирани на овие локалитети потоа ќе играат витална потпорна улога во достигнувањето на јаглеродот на национално ниво.

ВИДЛИВ НАПРЕДОК

Постигнати се првични резултати од индустриската трансформација. Официјалните податоци покажаа дека кинеското производство на суров челик е намалено за 40 милиони тони од почетокот на периодот на 14-тиот петгодишен план (2021-2025).

Потрошувачката на енергија во Кина на 10.000 јуани (околу 1.408 американски долари) од бруто домашниот производ се намали за 0,1 отсто во 2022 година во однос на 2021 година, додека емисиите на CO2 на 10.000 јуани од БДП паднаа за 0,8 отсто на годишно ниво, според официјалната комунистичка статистика.

Намалувањето на зависноста од јаглен во нејзината енергетска мешавина е уште една тешка задача за Кина, со преземени конкретни активности за зголемување на производството на обновлива енергија.

Инсталираната моќност на обновлива енергија во Кина надмина 1,3 милијарди киловати до крајот на јуни оваа година, надминувајќи ја моќноста на јагленот за прв пат, покажаа податоците од Националната управа за енергетика.

Само четири месеци подоцна, бројката надмина 1,4 милијарди киловати, што претставува речиси половина од вкупниот инсталиран капацитет за производство на електрична енергија во земјата.

Надоврзувајќи се на успехот на нејзината домашна енергетска транзиција, Кина исто така игра витална улога во глобалното производство на обновливи извори на енергија.

Обезбедува 50 отсто од светската опрема за ветер и дури 80 отсто од глобалната фотоволтаична опрема.

Соларните батерии, литиум-јонските батерии и електричните возила ја заменија облеката, домашните апарати и мебелот и станаа новите „три главни“ кои го поткрепуваат извозот на Кина.

Податоците на царината покажаа дека вкупната вредност на извозот на технолошки интензивната зелена тројка скокна за 41,7 отсто на годишно ниво во првите три квартали од оваа година, обезбедувајќи клучни компоненти за декарбонизацијата на другите земји.

МЕЃУНАРОДНА СОРАБОТКА

Покрај намалувањето на сопствените емисии на јаглерод, Кина енергично ја промовираше меѓународната соработка за зелениот развој, енергетската револуција и климатските промени.

Во Тајланд, на пример, хидро-пловечки соларен проект беше заеднички изграден од Кина и Тајланд во браната Сириндхорн и пуштен во комерцијална работа во октомври 2021 година.

Со огромна палета на соларни панели кои лебдат на резервоарот, проектот генерира електрична енергија преку сончева енергија во текот на денот и хидроелектрична енергија во текот на ноќта.

Инсталираната моќност на проектот достигнува 58,5 мегавати, што може да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 47.000 тони секоја година.

Кина, исто така, организираше повеќе од 1,2 милијарди јуани специјални фондови за соработка од југ кон југ за да го подобри капацитетот на земјите во развој да се справат со климатските промени.

Земјата вети дека ќе промовира воспоставување фер, разумен, кооперативен и победнички глобален систем за управување со климата, рече Динг во Дубаи.

„Како главна одговорна земја во развој, Кина е подготвена да работи со сите страни за изградба на чист и убав свет“, рече Динг.

Извор: Xinhua

Можеби ќе ве интересира

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“