20 Јануари, 2021
0.0328

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2020

Извршниот директор на авиокомпанијата „Qantas“  Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нив, ќе мора да докажат дека примиле вакцина против коронавирусот. Ова тие ќе мора да го направат пред да влезат во авион.

Шефот на овој австралиски авиопревозник исто така смета дека доказот за вакцинација ќе биде општо барање на многу авиокомпании, кога после пандемијата се ќе почне да се враќа во нормала, пренесе.

Џојс претходно изјавил дека авионите нема да продолжат да летаат како порано се додека не биде достапна сигурна вакцина за персоналот и патниците, но и нагласил дека вакцинацијата ќе стане задолжителна за сите кои сакаат да патуваат со авион.

Иако некои луѓе што се противат на вакцинирањето можеби ќе претпоставуваат дека ќе можат да летаат со други авиокомпании, Џојс верува дека ова правило ќе го применуваат сите, не само „Qantas“ .

„По разговорот со бројни колеги, мислам дека тоа ќе биде вообичаена работа во другите авиокомпании ширум светот“, додава тој.

Доколку вакцините бидат успешни, Џојс изјавил дека очекува меѓународните патувања да се вратат приближно до нормално до крајот на 2021 година.

Можеби ќе ве интересира

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

Трамп ги укина забраните за патување, Бајден пак ќе ги носи

Трамп ги укина забраните за патување, Бајден пак ќе ги носи

Во Германија пронајден нов сој на коронавирусот: Заболени 35 пациенти во една клиника

Во Германија пронајден нов сој на коронавирусот: Заболени 35 пациенти во една клиника