14 Јули, 2020
0.0241

Секој ученик од петто да мора да учи албански - еве за што ќе се бори првиот премиер Албанец

Објавено во: Македонија 29 Јуни, 2020

На видеобим, денеска пред Владата беа испишани на албански и на македонски јазик битните програмски определби на владата на ДУИ. Зибери ја изложи програмата само на албански јазик во присуство на 10 министри.

Мултиетничка химна, задолжително учење албански јазик, ветинг за сите, флексибилно работно време, фонд за млади и иновации, се само некои од приоритетите на владината програма на ДУИ која на отворено пред владата ги изложи кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери.

Меѓудругото Зибери вети дека во првите 100 дена од владеењето ќе направат економско закрепнување, враќање на ДДВ за еден месец, консензуално одлучување со врзан потпис, 13 август денот на потпишувањето на Рамковниот договор да биде државен празник..

Вицепремиерот Бујар Османи, пак, и член на Демократската унија за интеграција ги објави на својот фејсбук профил петте, како што ги нарече, завети, но и 25 те иницијативи што ќе ги покрене првиот премиер Албанец. 

Еве кои се барањата. 

Двајца директори со врзани потписи во десетици државни институции, таканаречен етнички погон.

Задолжителен албански јазик за секој ученик во петто одделение.

Одлучување за лошите страни во Владата за капитални инвестиции.

Државната химна да го отсликува мултиетничкиот состав на земјата.

Најава за 13 август - државен празник.

Висок суд за еднаквост и антидискриминација

Задолжително проверување за секој носител на јавен превоз

Задолжителен извештај на Судскиот совет на секои 6 месеци за борба против корупцијата на носителите на јавни канцеларии

најмалку една плата за секое семејство

50 отсто субвенција од придонеси за секое вработување во приватно претпријатие што ќе вработи Албанец и ќе го подобри фер застапувањето

Нулта данок за кое било вработување под 35-годишна возраст

600 евра минимална плата за наставници и медицински сестри

Здравствена куќа во секоја општина

Социјална пензија за секоја жена која нема работен ден

Вода за пиење и канализација за секој дом

предучилишно образование

Казина 1 км од центрите

Стручно училиште за секоја општина

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема