21 Мај, 2018
0.4388
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ЗАДОЛЖУВАЊЕ:Кои се најголемите владини кредитори!

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Приватните  пензиски фондови, убедливо, станаа најголемите владини кредитори на домашниот финансиски пазар. Сумираните податоци за 2017 година покажуваат дека токму приватните пензиски друштва учествуваат и со најголем апсолутен износ и со највисок процент во структурата на откупените државни хартии од вредност.

Така, заклучно со крајот на декември, по основ на недоспеани државни записи, Владата на пензиските друштва им должи 558,5 милиони евра или уделот на оваа сума во вкупната по основ на домашни хартии од вредност изнесува 37,1%. Зад пензиските фондови, како втори по големина владини кредитори се банките кои откупила хартии од вредност во износ од 543 милиони евра со удел од 36%. На трето место се кредиторите од категоријата “друго“ додека на четврто се осигурителните друштва на кои државата по основ на хартии од вредност им должи 109,5 милиони евра.

На крајот од 2017 година вкупниот внатрешен долг на државата изнесувал 1 милијарда и 505 милиони евра и во споредба со декември 2016 година, (кога внатрешното задолжување изнесувало 1 милијарда  и 323 милиони евра), долгот се зголемил за 182 милиони евра.

Со неодамнешното задолжува преку Еврообрзница во износ од половина милијарда евра, од Владата најавија дека ќе забави задолжувањето од домашните кредитори.

“Задолжувањето во странство може да се реализира преку издавање на Еврообврзница на меѓународниот пазар на капитал или преку повлекување на средства од поволни кредити од странски финансиски институции и кредитни линии наменети за финансирање на одделни проекти. Притоа, изборот на конкретен извор за надворешно финансирање ќе се темели на тековните и очекуваните состојби на меѓународните пазари на капитал. Понатаму, со задолжување на домашен пазар на државни хартии од вредност ќе се обезбеди дополнително финансирање под поволни услови, користејќи ги релативно ниските каматни стапки и високиот интерес на инвеститорите на домашниот пазар за државни хартиии од вредност“ – е наведено во Буџетот за 2018 година.

Податоците од Министерството за финансии покажуваат дека за една година, повеќе од двојно се зголеми долгорочниот  долг, односно во декември 2016 година уделот  на 15 годишните обврзници во вкупниот внатрешен долг изнесувал 11,7% а на карјот од 2017 година се зголемил на 24,1%. Токму овии државни хартии од вредност имаат и најголем удел во вкупниот внатрешен долг. Токму за годинава Владата најави дека ќе ја зголеми рочноста на државните хартии од вредност.  За отплата на доспеани обврски по основ на домашно и странско задолжување ќе се потрошат 368 милиони евра. 

А.Д.

Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати