28 Мај, 2024
0.0289

Зборовите на Путин направија хаос во светот: Откриен целиот пеколен договор со Лукашенко, еве какво моќно оружје оди во Белорусија!

Објавено во: Свет 26 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Русија летово ќе пресели дел од својот нуклеарен арсенал во Белорусија, соседна земја која долго време служеше како воен полигон за обука на руската армија. Рускиот претседател Владимир Путин вчера во своето телевизиско обраќање до нацијата го објави договорот за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје на територијата на соседна земја.

„Русија постигна договор со Белорусија за стационирање на тактичко нуклеарно оружје“, рече Путин, додавајќи дека распоредувањето на руското нуклеарно оружје во Белорусија нема да ги прекрши одредбите од постоечките меѓународни договори за неширење на нуклеарното оружје.

Тој додаде дека САД со децении имаат такви аранжмани со своите партнерски земји во Европа.

Фото: Фотографија на прес-службата на руското Министерство за одбрана преку АП

„Ние и го предадовме на Белорусија нашиот добро познат и високо ефикасен систем Искандер, способен да носи нуклеарно оружје. На 3 април ќе започнеме со обука на екипажот, а на 1 јуни ќе ја завршиме изградбата на специјален складиште за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија. Овде нема ништо необично, САД го прават истото со децении. „Тие одамна го распоредија своето тактичко нуклеарно оружје на територијата на сојузничките земји“, рече рускиот претседател.

Москва има 5.977 нуклеарни боеви глави во својот арсенал, а САД имаат 5.428. Се верува дека американското нуклеарно оружје е распоредено во шест бази во Европа и Турција.

Можеби ќе ве интересира

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!