10 Јуни, 2023
0.0224

Зборовите на Путин направија хаос во светот: Откриен целиот пеколен договор со Лукашенко, еве какво моќно оружје оди во Белорусија!

Објавено во: Свет 26 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Русија летово ќе пресели дел од својот нуклеарен арсенал во Белорусија, соседна земја која долго време служеше како воен полигон за обука на руската армија. Рускиот претседател Владимир Путин вчера во своето телевизиско обраќање до нацијата го објави договорот за распоредување на руско тактичко нуклеарно оружје на територијата на соседна земја.

„Русија постигна договор со Белорусија за стационирање на тактичко нуклеарно оружје“, рече Путин, додавајќи дека распоредувањето на руското нуклеарно оружје во Белорусија нема да ги прекрши одредбите од постоечките меѓународни договори за неширење на нуклеарното оружје.

Тој додаде дека САД со децении имаат такви аранжмани со своите партнерски земји во Европа.

Фото: Фотографија на прес-службата на руското Министерство за одбрана преку АП

„Ние и го предадовме на Белорусија нашиот добро познат и високо ефикасен систем Искандер, способен да носи нуклеарно оружје. На 3 април ќе започнеме со обука на екипажот, а на 1 јуни ќе ја завршиме изградбата на специјален складиште за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија. Овде нема ништо необично, САД го прават истото со децении. „Тие одамна го распоредија своето тактичко нуклеарно оружје на територијата на сојузничките земји“, рече рускиот претседател.

Москва има 5.977 нуклеарни боеви глави во својот арсенал, а САД имаат 5.428. Се верува дека американското нуклеарно оружје е распоредено во шест бази во Европа и Турција.

Можеби ќе ве интересира

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада