13 Април, 2024
0.0311

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

Објавено во: Македонија 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички персонал и технички персонал (НСЗР), на денешната прес-конференција. 

- Во преодните и завршни одредби во Законот за минимална плата е наведено дека колективните договори треба да се усогласат во рок од шест месеци. Од причина што колективниот договор за здравствена дејност не е усогласен со законот за минимална плата, освен за работните места со најнизок степен на сложеност, бараме како основа за пресметка на платата на здравствените работници, да биде минималната плата, помножена со коефициентот на работното место. Ова наше барање е основано и во согласност со Законот за минимална плата, појасни Боби Бојчевски, национален координатор на Независниот синдикат. 

Синдикатот најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата. Протестите би биле за време на паузи и би се работеле само итните случаи. Што од ова ќе биде спроведено, зависи како ќе се договорат претставниците на синдикалната организација овие денови.

- Да не се игра со чувствата на вработените во здравството, уште еднаш да не бидеме изманипулирани, бараме правилно и законски да се исплати платата согласно со законот за минимална плата. Ова наше барање е основано и во согласност со законот за минимална плата, нагласи Бојчевски. 

Кристина Олевска, претседателка на Независниот синдикат од ГОБ „8 Септември“ и медицинска сестра на Интервентна радиологија, посочи на проблемот со лицата кои работат со договор на дело и по 13 години. Според неа, станува збор за долгогодишен проблем. 

- Ако не се реши овој  проблем, сметаме дека голем проблем ќе биде во понатамошното функционирање поради тоа што тие се дел од секојдневната здравствена услуга, во амбулантите, поликлиниките и болниците, каде во услови на многу голем недостаток на персонал, еден вработен работи за тројца, рече Олевска.

Можеби ќе ве интересира

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ - Најчевска со остра критика за кршењето на законите

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ - Најчевска со остра критика за кршењето на законите

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛИОТ ВИКЕНД - и понатаму летни температури, синоптичарите најавуваат промена од среда

УЖИВАЈТЕ ВО ТОПЛИОТ ВИКЕНД - и понатаму летни температури, синоптичарите најавуваат промена од среда

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Историските прашања не се споменуваат во ниту еден европски документ особено како услов за натамошниот напредок кон ЕУ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Историските прашања не се споменуваат во ниту еден европски документ особено како услов за натамошниот напредок кон ЕУ

ДИК ОТФРЛИ НЕКОЛКУ ЛИСТИ ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ: Koи се причините?

ДИК ОТФРЛИ НЕКОЛКУ ЛИСТИ ЗА ИЗБОР НА ПРАТЕНИЦИ: Koи се причините?

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

(ВИДЕО) СЕГА Е НА ДОМАШНО ЛЕКУВАЊЕ: Жителот на Дреновци раскажа како се спасил откако мечката го нападна

(ВИДЕО) СЕГА Е НА ДОМАШНО ЛЕКУВАЊЕ: Жителот на Дреновци раскажа како се спасил откако мечката го нападна

Со вперено оружје одзеле „поло“ за да пукаат од возилото во Тетово

Со вперено оружје одзеле „поло“ за да пукаат од возилото во Тетово

Најверојатно ќе треба да се замени и новата метална конструкција на Универзална сала

Најверојатно ќе треба да се замени и новата метална конструкција на Универзална сала