23 Февруари, 2024
0.0358

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го покани кинескиот лидер Си Џинпинг да ја посети Украина, но засега само неформално - за време на интервју.

„Подготвени сме да го видиме овде“, изјави Зеленски за Асошиетед прес. „Сакам да разговарам со него. Имав контакт со него пред целосната војна. Но, во текот на целата оваа година, повеќе од една година, немав“.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг одговори на барањето, велејќи им на новинарите дека таа нема информации дали навистина му била упатена покана на Кси или дали тој воопшто би ја прифатил поканата да ја посети Украина, според АП.

Кси ја посети Москва минатата недела за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, патување кое Кина го означи како „ново поглавје на пријателството меѓу Кина и Русија“. Претседателот Бајден во петокот рече дека не ги разбира растечките односи меѓу двете земји.

Неколку дена по посетата на Кси на Русија, Путин најави трансфер на нуклеарно оружје во Белорусија непосредно пред очекуваната украинска контраофанзива против Русија. Овој потег најверојатно има за цел да предизвика страв кај западните сојузници кои би можеле да го видат потегот како ескалација на конфликтот.

Американските власти минатиот месец рекоа дека Кина размислува да испрати смртоносна помош за да и помогне на Русија и предупредија дека ќе има „последици“ доколку Кина одлучи да го стори тоа.

Кремљ соопшти дека не е на Русија да одлучи дали кинескиот претседател ќе ја посети Украина.Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците