05 Август, 2020
0.0586

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Државите кои прават повеќе тестирања, откриваат и повеќе случаи, сметаат експертите. 

Но, според нив малиот број тестирања води до сомневање во бројките, како во случајот со Африка. 

Најголем број починати има во САД, каде се евидентирани 130.000 починати како последица на коронавирусот, според податоците од универзитетот „Џон Хопкинс“ од Балтимор.

Во однос на смртните случаи од ковид-19, сите најтешко погодени земји се европски. По Белгија, следуваат Велика Британија, Шпанија, Италија, Шведска и Франција. 

Но, смртни случаи нема во Уганда, Виетнам, Намибија, Монголија, Еритреја, Фраски Острови, Kaмбоџа, Сејшели, Француска Полинезија, Лесото и други. 

Можеби ќе ве интересира

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?