13 Април, 2024
0.0259

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

Објавено во: Балкан, Свет 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

На социјалните мрежи се појави соопштение во кое се наведува ситуацијата во која се нашла жена од Балканот, која освен што се пријавила во австрискиот Завод за вработување, решила да заработи екстра пари правејќи слатк на црно и и на тој начин успеала да собере дури 72.000 евра.

Во Австрија била во АМС, односно во нивното биро за вработување, а од колачи дополнително заработила околу 72.000 евра. Преку социјалните мрежи нудела домашни слатки, за кои финансиската полиција дознала, најверојатно преку пријава на познаник или пријател.

Проблемот настанал кога виделе дека жената е пријавена во Заводот за вработување во Австрија, за што добивала надомест.

- На социјалните мрежи често можете да најдете објави од типот „Правам домашни пити, колачи, колачиња...“, но ако немате пријавен занает - не играјте - пишуваше во објавата.

Во коментарите имаше поделени мислења на оваа тема, а дел од нив се следните:

„Јас би пријавил се така. Што сме ние што отворавме фирми и плаќаме даноци и придонеси - идиоти?“, „Подобро да пријави и чесно да заработи 72.000 евра“, „Чиста глупост, тоа е од хоби и никој нема право да те ограничува“ , „АМС 1.300 евра плус 2.000 торти, така да пензија“, „Што другите плаќаат, а таа не“, се дел од коментарите.

@balkanac_balkanac

♬ оригинальный звук - Tana Golovenkova

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)