25 Јуни, 2024
0.1015

ЗЛАТНАТА КОКОШКА НА ФАРМАЦЕВТСКАТА ИНДУСТРИЈА - продажбата на овие лекови ќе надмине 150 милијарди долари

Објавено во: Економија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Лековите за слабеење по кои посегнале милиони луѓе ширум светот може да им донесат на фармацевтските компании околу 150 милијарди долари до почетокот на 2030-тите.

Најновите проценки се резултат на растот на производството, потенцијалното проширување на употребата на овие лекови и појавата на нови конкуренти, пишува Ројтерс. Пред една година проценката на продажбата беше до 100 милијарди долари.

„Многу е невообичаено да се има лек што ја заробува имагинацијата на милиони луѓе“, рече Мајкл Клајнрок, виш директор за истражување во аналитичката фирма IQVIA Institute for Data Science. Тој додава дека иако повеќето осигурителни компании не ги покриваат новите терапии со ниски партиципации, невиден процент на луѓе плаќаат сами или со купони од производителите на лекови.

Глобалното трошење за лекови за дебелина изнесуваше вкупно 24 милијарди долари минатата година, проценува IQVIA во својата најнова петгодишна перспектива и би можела да достигне 131 милијарда долари до 2028 година.

Ова е проценка за годишен раст од 27 отсто, што е повеќе од двојно од претходната проекција од 13 отсто.

Без проширување на осигурителното покривање, IQVIA стави пониска граница на глобалните трошоци за лекови за дебелина од 39 милијарди долари во 2028 година наспроти поверојатно 74 милијарди долари.

Клајнрок верува дека достигнувањето на споменатите 131 милијарда долари ќе зависи и од тоа колку долго пациентите ќе останат на лекот, дали лековите се користат за лекување на други болести или дури и од развојот на нови модели за продажба директно до потрошувачите.

Аналитичарите посочуваат на студии кои покажуваат дека овие лекови помагаат во спречување на итни случаи (и скапи) како срцев удар и мозочен удар или лекување на хронични состојби како апнеја при спиење, еден од аргументите што работодавците и осигурениците плаќаат за нив.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Новата министерка за финансии започна со работа

Новата министерка за финансии започна со работа