23 Март, 2018
0.0914

Зошто Хилари Клинтон ги изгуби изборите од расистот, сексистот и националистот Трамп

Објавено во: Анализа 09 Ноември, 2016

Поразот на Хилари Клинтон ќе влезе во политичката историја и ќе се учи како пример на факутелтетите за политикологија. Хилари од речиси добиена позиција успеа да прерасна во најголем губитник во поновата историја на САД. Се поставува прашањето што е клучно за поразот на демократите на овие избори кога и добар дел од републиканците не сакаа јавно да му дадат поддршка на Доналд Трамп кој сметаа дека е опасен за нивната партија.

Проблемот на Хилари Клинтон е што во цели 3 месеци на директна кампања против Доналд Трамп не наметна своја визија за државата, не вети ништо спектакуларно ново и подобро, освен што се залагаше за генерални придобивки за средната класа и поголема правичност кон сиромашните граѓани.

За разлика од Берни Сендерс кој беше премногу енергичен и умешен во привлекување на младите гласачи и прогресивната сила на САД, Хилари премногу блиски се држеше до елитите, се надеваше на преголема поддршка од Холивуд и лејт најт политичките сатиричари. Таа не презема никакви конкретни чекори да ја прифати платформата на Берни Сендерс за социјална револуција, за криминален прогон на корумпираните финансиери и банкари од Вол Стрит, не се заложи за повисока минимална плата, не гарантираше бесплатно образование, социјална и здравствена заштита. 

Хилари премногу чекаше Трамп самиот да се удави, уживаше во неговите скандали со протечени аудио снимки каде раскажува како и се пуштал на омажена жена и само чекаше јавноста да го осуди за непримерните навреди кон мигрантите, малцинствата и муслиманите.

Според анализата на демографијата добар дел од младите и образованите граѓани гласаат за Хилари Клинтон и таа убедливо ја доби поддршката од малцинствата, но „белата“ Америка, средната класа која се мачи за да преживее, работничката класа која е целосно обесправена и жителите на субурбаните делови на Америка воопшто не и поверуваа на „старата лисица“ која со децении води политики во Вашингтон. 

Трамп се наметна како безобразен дрдорко кој нема скруполи да ја каже суровата вистина и тоа на американците им се допанда, особено напаѓајќи ги мигрантите и муслиманите како главни виновници за нивната лоша економска состојаба, намалениот број на работни места и се почестите закани од тероризам или насилен криминал. 

Гласачите на САД му удрија шамар на политичкиот и економскиот естаблишмент кој повеќе од 10 години ја остави земјата во пат позиција. Целиот гнев се истури на овие избори, се дозволи повторно расизмот и сегрегацијата да испливаат на површина бидејќи Хилари не влеваше доволно доверба дека може да ја игра улогата на обединител на нацијата, како кандидат кој е доволно прифатлив и за демократите и за републиканците. 

Секако, ова е и добра лекција за Демократската партија која стори се за Берни Сендерс, социјалистот и револуционер да не ја добие номинацијата иако во раните прелиминарни анкети сосема јасно беше дека тој може да го смачка Трамп со 10% разлика во испитувањата.

Демократите во само еден ден ја изгубија Белата куќа, како и Капитол хил каде Републиканците освоија двојно мнозинство и во Сенатот и во Претставничкиот дом и со таа политичка моќ ќе можат целосно да ги спроведат своите агенди, но и да го контролираат Доналд Трамп ако претера со своите детски настапи и малициозното сфаќање на политиката. 

Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен