20 Октомври, 2021
0.0710

Зошто вакцинациите против Ковид-19 не траат подолго?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 12 Октомври, 2021

Вакцините против мали сипаници штитат од 10 до 20 години, а oние против тетанус траат една деценија или повеќе. Но, американските официјални претставници размислуваат дали да одобрат бустер на ковид-19 за вакцинирани возрасни, шест месеци по првата инокулација, пишува Вол Стрит Џурнал

Целта на вакцината е да обезбеди заштита што ја овозможува природна инфекција, но без ризик од сериозни болести или смрт.

„Добрата вакцина придонесува некој да не се зарази дури и ако е изложен на вирусот“, рече Рустом Антиа, професор по биологија на Универзитетот Емори, кој ги проучува имунолошките одговори. 

„Но, не сите вакцини се идеални“, вели тој. 

Трите нивоа на одбрана, рече тој, вклучуваат целосна заштита од инфекција и пренос; заштита од сериозни болести и пренос; или заштита само од сериозни болести.

Ефективноста зависи од имунолошкиот одговор што го предизвикува вакцината, од тоа колку брзо се распаѓаат добиените антитела, дали вирусот или бактериите имаат тенденција да мутираат и локацијата на инфекцијата.

Прагот на заштита е нивото на имунитет што е доволно за да не се разболите. 

Т-клетките исто така придонесуваат за заштита, но антителата е полесно да се измерат.

Вакцините Џонсон и Џонсон и АстраЗенека, користат аденовирус , а вакцините Фајзер и Модерна  кои делуваат поинаку, воопшто не содржат вирус.

Но, потешко е да се контролираат вирусите и бактериите кои мутираат за да избегаат од имунолошкиот одговор на телото.


PHOTO: JILL CONNELLY/BLOOMBERG NEWS

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе