03 Октомври, 2023
0.0278

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Регулаторната комисија за енергетика со новата одлука ги зголемува малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,99 отсто. Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 2,00 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 денари за литар.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат.

Од ноќеска на полноќ почнува примената на новите максимални цени а тие се следниве:

Моторен бензин Еуросупер БС - 95 86,50 (денари/литар)

Моторен бензин Еуросупер БС - 98 89,00 (денари/литар)

Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 94,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 92,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 50,228 (денари/килограм).

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво