22 Септември, 2023
0.0255

„ДОАЃААТ ТЕШКИ ВРЕМИЊА“, „ДОАЃА МАЈКАТА НА СИТЕ КРИЗИ“ „НОВИ МРАЧНИ ПРОГНОЗИ“: Уште колку црни сценарија следуваат? Пораките никогаш не биле поконкретни

Објавено во: Економија 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Повеќе од една година светот е во страв од нова, посилна и поинаква економска криза. Тешките времиња допрва доаѓаат и тоа е оценката на многу експерти, и економисти и претставници на ЕУ.Многумина предвидуваат дека тековната година ќе биде можеби уште полоша од претходната на глобално ниво, а ја гледаат и инфлацијата, што не гледаат крај на, како извор на многу нови проблеми.

Кристалина Георгиева, Нуриел Рубини, Мајкл Бери, Џејми Дајмон, како и многу други со месеци предупредуваат и прогнозираат за економските несреќи што ќе нè снајдат на глобално ниво. Некои од прогнозите се: „Доаѓа мајка на сите рецесии“, „Ќе имаме нова финансиска криза“, „Светот ќе западне во длабока рецесија“. Како што изгледа засега, ќе треба уште долго да слушаме и читаме слични вести, бидејќи како што предвидуваат експертите, кризата нема наскоро да заврши.

„Не чекаат тешки времиња“

Извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева за ХРТ зборуваше за проблемите на светската економија и за економската состојба. Таа учествуваше на меѓународна конференција на која посочи дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат само на висока инфлација и бавен економски раст.

- Глобалната економија годинава се очекува да порасне за 2,8 проценти. Лани беше 3,4 отсто, пред две години беше 6,1 отсто. Поголем проблем е постојаната инфлација. Ограничувањата на монетарната политика имаа ефект на одреден пад на вкупната инфлација, но базичната инфлација е поупорна, што значи дека каматните стапки ќе мора да бидат високи подолг временски период. Најголемата загриженост е долгорочната веројатност за раст. Во следните пет години се предвидува раст од само 3 проценти, рече таа.

„Инфлацијата ќе продолжи да биде превисока“

Таа тврди дека проценките велат дека годинава инфлацијата ќе биде седум проценти. „Иако ќе има напредок, во 2024 година инфлацијата сепак ќе биде превисока за задоволително ниво. Кога зборуваме за каматните стапки, тоа значи дека ќе треба да бидеме подготвени за повисоки каматни стапки барем во текот на оваа и следната година. Вестите е тоа што веќе не зборуваме не за тоа колку ќе бидат високи, туку за тоа колку долго ќе бидат високи.За светската економија тоа значи две последици - се одразува на инвестициите и потрошувачката, уверена е таа.

- Трошоците за одбрана се зголемуваат, оставајќи помалку пари за развој во земјите и помош за сиромашните земји, продолжи таа. Сепак, таа ги наведува и „позитивните страни“ на руската агресија, како што е фактот дека Европа брзо се ослободи од зависноста од руската нафта и гас.

„Краткорочно, тоа не беше добро за енергетската транзиција бидејќи земјите беа принудени да користат повеќе јаглен и нафта, но долгорочно убеден сум дека Европа ќе го предводи патот во забрзувањето на енергетската транзиција. Во Хрватска имам видовме големи иницијативи и инвестиции кои ќе и помогнат на Хрватска да и помогне на Европа“, заклучи таа.

„Европа ќе го води патот во забрзување на енергетската транзиција“

На прашањето дали постои опасност од растење на глобалната сиромаштија, таа рече дека тоа веќе се случува и дека се очекуваат тешки времиња во следните неколку години. Главната причина за таквата ситуација ја гледа во руската агресија врз Украина, која се прелева во целиот свет. Таа смета дека инвазијата на Украина избриша нешто во кое уживавме 30 години, дивидендата на мирот од крајот на Студената војна.

Доаѓа новиот „Леман брадерс“.

Кијосаки ги спореди американските пензии со балон што чека да пукне, нарекувајќи го „следниот глобален Леман“, мислејќи на колапсот на инвестициската банка Леман Брадерс во 2008 година, што беше проследено со глобална криза.

Значи, што треба да направат инвеститорите во услови на претстојната пензионерска криза?

„Луѓето кои поседуваат злато, сребро, биткоин ќе станат побогати кога ФЕД, Министерството за финансии, Волстрит ќе се свртат и ќе испечатат трилиони лажни долари“, вели Кијосаки.

„Штедачите на лажни пари ќе бидат најголемите губитници. Не биди губитник“, рече тој.

Кијосаки долго време е љубител на злато - тој првпат го купил благородниот метал во 1972 година.

„Не купувам злато затоа што сакам злато, купувам злато затоа што немам доверба во ФЕД“, рече тој во интервју минатата година.

Кијосаки сака и сребро. Тој неодамна на Твитер напиша: „Среброто е најдобрата инвестиција во октомври 2022 година“ и „Секој може да си дозволи 20 долари во сребро“.

Благородните метали не забележуваат силен раст на вредноста, но покажаа издржливост за време на пазарните превирања оваа година: златото дури падна за околу 2 отсто во 2022 година, додека среброто порасна за 1,2 отсто.

Иако има многу начини да се изложи на злато и сребро, Кијосаки претпочита директно да го купува металот. Претходно оваа година тој твитна дека сака само „вистински златни или сребрени монети“, а не виртуелни ЕТФ, објави Инвеститор.

„Ова нема да биде кратка рецесија“

Американскиот економист Нуриел Рубини, кој ја предвиде економската криза во 2008 година, повторно проговори, а сега даде нова, мрачна слика за тоа што 2023 година ѝ подготвува на глобалната економија.

Во интервју за Фајненшл Тајмс, Рубини, кој често го нарекуваат „Д-р Доум“ поради неговите песимистички предвидувања, изјави дека комбинацијата на стари и нови проблеми претставува ризик за светот.

Нури да Руби

„Мислам дека светот навистина е во несреќа на воз со бавно движење. Има нови големи закани кои претходно не постоеја, а тие се трупаат, а ние правиме многу малку за тоа“, рече тој.

Рубини предупреди дека комбинацијата на инфлација, вештачка интелигенција, климатски промени и ризикот од Трета светска војна има огромно глобално влијание.

„Мораме да научиме да живееме во состојба на подготвеност“, рече тој, додавајќи дека за позитивен исход ќе ни треба среќа, глобална соработка и невиден економски раст.

Проширувајќи ги своите ужасни предвидувања за следната година, Рубини ги критикуваше Федералните резерви за промашувањето на инфлацијата, предупредувајќи дека постои дефинитивна шанса економијата да оди во рецесија како резултат на агресивните зголемувања на каматните стапки на американската централна банка.

Само минатата недела, Банката на федерални резерви ги зголеми стапките за 50 базични поени додека ја продолжува својата борба за намалување на инфлацијата од близу 40-годишните највисоки нивоа на целта од 2%. Централната банка ги зголеми трошоците за позајмување пари за повеќе од 400 базични поени од март, што предизвика остар пад на финансиските пазари во сите класи на средства.

„Конвенционалната мудрост, која доаѓа од креаторите на политиката или од Вол Стрит, беше систематски погрешна. Прво рекоа дека инфлацијата ќе биде привремена...Потоа се расправаше дали порастот на инфлацијата е предизвикан од лоша политика или лоша среќа“, рече Рубини.

Тој предупреди дека претстојниот економски пад ќе биде тежок.

„Не, ова нема да биде кратка и плитка рецесија, ќе биде длабока и долготрајна“, рече тој.

Бери: „Не чека мајката на сите кризи“

Мајкл Бери пред неколку месеци предупреди дека нè очекува „мајката на сите финансиски кризи“ и дека берзите ќе доживеат целосен колапс.

Мајкл Бери, исто така, го предвиде падот на пазарот на домување во 2008 година, кој на крајот го потона светот. Како што наведе, инвеститорите на берзите играле премногу и дека целата ситуација не води кон ништо добро.

Неговите предвидувања за блиска иднина се уште пострашни од оние претходно. Иако е темно, неговите предвидувања се точни во 95 проценти од случаите. Сега тој тврди дека во економска смисла доаѓа судниот ден.

Бери верува дека американскиот пазар стои на работ на пропаст. Тој вели дека времињата се потурбулентни сега отколку порано, мислејќи на повеќе шпекулации отколку во 1920-тите, повеќе превреднување отколку во 1990-тите и повеќе економски и геополитички конфликти отколку во 1970-тите. Тој предвиде дека акциите ќе доживеат „мајка на сите колапс“ пред повеќе од една година и затоа го издаде своето последно предупредување со табела што го покажува остриот пад на S&P 500 откако го достигна највисокото ниво на историјата во јануари. И верува дека уште повеќе ќе падне.

„Реалните плати, приспособени на инфлацијата, се намалени за 2,2 отсто оваа година во САД. Ми се чини дека ова е единствената навистина важна вест во една манична година. Инфлацијата не е ништо повеќе од огромен данок, не заборавајте дека “ , напиша Бери, кој уште во јуни изјави дека тие се знак на „мајката на сите колаби“.

„Кога криптото паѓа од трилиони вредности, а разните меми акции од десетици милијарди вредности, загубите во главната улица (улицата каде што се наоѓа Министерството за економија на САД, т.е. реалниот сектор) ќе се мерат во големината на БДП на одделни земји“.

Димон: „Влегуваме во рецесија за 6 до 9 месеци“

Извршниот директор на JPMorgan Chase & Co, Џејми Димон, кон крајот на минатата година изјави дека САД и глобалната економија би можеле да влезат во рецесија до средината на оваа година, објави тој во CNBC. Неконтролираната инфлација, големите зголемувања на каматните стапки, руската инвазија на Украина и непознатите ефекти од политиката на квантитативно олеснување на Федералните резерви се меѓу показателите за потенцијална рецесија, рече Димон во интервју за каналот за деловни вести.

- Ова се многу, многу сериозни работи што мислам дека ќе ги турнат САД и светот - мислам, Европа е веќе во рецесија - и веројатно ќе ги турнат САД во некаков вид на рецесија за шест до девет месеци, рече Димон.

Неговите коментари доаѓаат кога големите американски банки треба да ги пријават приходите за третиот квартал во петок. Досега оваа година, референтниот индекс S&P 500 загуби околу 24 отсто, при што сите три главни американски индекси тргуваат на територијата на пазарот на мечки.

Димон рече дека S&P 500 би можел да падне за дополнителни 20 отсто од сегашните нивоа, а следниот пад од 20 отсто веројатно „ќе биде многу поболен од првиот“, известува тој.

Претходно оваа година, Димон побара од инвеститорите да се подготват за економски „ураган“, при што JPMorgan, најголемата инвестициска банка во САД, го суспендираше откупот на акциите во јули, откако ги пропушти кварталните очекувања на Волстрит.

Во јуни, Голдман Сакс предвиде шанси од 30 отсто дека американската економија ќе падне во рецесија во текот на следната година, додека економистите на Морган Стенли ја проценија можноста за рецесија во следните 12 месеци на околу 35 отсто.

и претстојат тешки времиња“ Доаѓаат нови „мрачни“ прогнози: Многумина не гледаат крај на инфлацијата, многумина споменуваат балон, а пораките никогаш не биле поконкретни

Повеќе од една година светот е во страв од нова, посилна и поинаква економска криза. Тешките времиња допрва доаѓаат и тоа е оценката на многу експерти, и економисти и претставници на ЕУ.Многумина предвидуваат дека тековната година ќе биде можеби уште полоша од претходната на глобално ниво, а ја гледаат и инфлацијата, што не гледаат крај на, како извор на многу нови проблеми.

Кристалина Георгиева, Нуриел Рубини, Мајкл Бери, Џејми Дајмон, како и многу други со месеци предупредуваат и прогнозираат за економските несреќи што ќе нè снајдат на глобално ниво. Некои од прогнозите се: „Доаѓа мајка на сите рецесии“, „Ќе имаме нова финансиска криза“, „Светот ќе западне во длабока рецесија“. Како што изгледа засега, ќе треба уште долго да слушаме и читаме слични вести, бидејќи како што предвидуваат експертите, кризата нема наскоро да заврши.

„Не чекаат тешки времиња“

Извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева за ХРТ зборуваше за проблемите на светската економија и за економската состојба. Таа учествуваше на меѓународна конференција на која посочи дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат само на висока инфлација и бавен економски раст.

- Глобалната економија годинава се очекува да порасне за 2,8 проценти. Лани беше 3,4 отсто, пред две години беше 6,1 отсто. Поголем проблем е постојаната инфлација. Ограничувањата на монетарната политика имаа ефект на одреден пад на вкупната инфлација, но базичната инфлација е поупорна, што значи дека каматните стапки ќе мора да бидат високи подолг временски период. Најголемата загриженост е долгорочната веројатност за раст. Во следните пет години се предвидува раст од само 3 проценти, рече таа.

„Инфлацијата ќе продолжи да биде превисока“

Таа тврди дека проценките велат дека годинава инфлацијата ќе биде седум проценти. „Иако ќе има напредок, во 2024 година инфлацијата сепак ќе биде превисока за задоволително ниво. Кога зборуваме за каматните стапки, тоа значи дека ќе треба да бидеме подготвени за повисоки каматни стапки барем во текот на оваа и следната година. Вестите е тоа што веќе не зборуваме не за тоа колку ќе бидат високи, туку за тоа колку долго ќе бидат високи.За светската економија тоа значи две последици - се одразува на инвестициите и потрошувачката, уверена е таа.

- Трошоците за одбрана се зголемуваат, оставајќи помалку пари за развој во земјите и помош за сиромашните земји, продолжи таа. Сепак, таа ги наведува и „позитивните страни“ на руската агресија, како што е фактот дека Европа брзо се ослободи од зависноста од руската нафта и гас.

„Краткорочно, тоа не беше добро за енергетската транзиција бидејќи земјите беа принудени да користат повеќе јаглен и нафта, но долгорочно убеден сум дека Европа ќе го предводи патот во забрзувањето на енергетската транзиција. Во Хрватска имам видовме големи иницијативи и инвестиции кои ќе и помогнат на Хрватска да и помогне на Европа“, заклучи таа.

„Европа ќе го води патот во забрзување на енергетската транзиција“

На прашањето дали постои опасност од растење на глобалната сиромаштија, таа рече дека тоа веќе се случува и дека се очекуваат тешки времиња во следните неколку години. Главната причина за таквата ситуација ја гледа во руската агресија врз Украина, која се прелева во целиот свет. Таа смета дека инвазијата на Украина избриша нешто во кое уживавме 30 години, дивидендата на мирот од крајот на Студената војна.

Доаѓа новиот „Леман брадерс“.

Кијосаки ги спореди американските пензии со балон што чека да пукне, нарекувајќи го „следниот глобален Леман“, мислејќи на колапсот на инвестициската банка Леман Брадерс во 2008 година, што беше проследено со глобална криза.

Значи, што треба да направат инвеститорите во услови на претстојната пензионерска криза?

„Луѓето кои поседуваат злато, сребро, биткоин ќе станат побогати кога ФЕД, Министерството за финансии, Волстрит ќе се свртат и ќе испечатат трилиони лажни долари“, вели Кијосаки.

„Штедачите на лажни пари ќе бидат најголемите губитници. Не биди губитник“, рече тој.

Кијосаки долго време е љубител на злато - тој првпат го купил благородниот метал во 1972 година.

„Не купувам злато затоа што сакам злато, купувам злато затоа што немам доверба во ФЕД“, рече тој во интервју минатата година.

Кијосаки сака и сребро. Тој неодамна на Твитер напиша: „Среброто е најдобрата инвестиција во октомври 2022 година“ и „Секој може да си дозволи 20 долари во сребро“.

Благородните метали не забележуваат силен раст на вредноста, но покажаа издржливост за време на пазарните превирања оваа година: златото дури падна за околу 2 отсто во 2022 година, додека среброто порасна за 1,2 отсто.

Иако има многу начини да се изложи на злато и сребро, Кијосаки претпочита директно да го купува металот. Претходно оваа година тој твитна дека сака само „вистински златни или сребрени монети“, а не виртуелни ЕТФ, објави Инвеститор.

„Ова нема да биде кратка рецесија“

Американскиот економист Нуриел Рубини, кој ја предвиде економската криза во 2008 година, повторно проговори, а сега даде нова, мрачна слика за тоа што 2023 година ѝ подготвува на глобалната економија.

Во интервју за Фајненшл Тајмс, Рубини, кој често го нарекуваат „Д-р Доум“ поради неговите песимистички предвидувања, изјави дека комбинацијата на стари и нови проблеми претставува ризик за светот.

Нури да Руби

„Мислам дека светот навистина е во несреќа на воз со бавно движење. Има нови големи закани кои претходно не постоеја, а тие се трупаат, а ние правиме многу малку за тоа“, рече тој.

Рубини предупреди дека комбинацијата на инфлација, вештачка интелигенција, климатски промени и ризикот од Трета светска војна има огромно глобално влијание.

„Мораме да научиме да живееме во состојба на подготвеност“, рече тој, додавајќи дека за позитивен исход ќе ни треба среќа, глобална соработка и невиден економски раст.

Проширувајќи ги своите ужасни предвидувања за следната година, Рубини ги критикуваше Федералните резерви за промашувањето на инфлацијата, предупредувајќи дека постои дефинитивна шанса економијата да оди во рецесија како резултат на агресивните зголемувања на каматните стапки на американската централна банка.

Само минатата недела, Банката на федерални резерви ги зголеми стапките за 50 базични поени додека ја продолжува својата борба за намалување на инфлацијата од близу 40-годишните највисоки нивоа на целта од 2%. Централната банка ги зголеми трошоците за позајмување пари за повеќе од 400 базични поени од март, што предизвика остар пад на финансиските пазари во сите класи на средства.

„Конвенционалната мудрост, која доаѓа од креаторите на политиката или од Вол Стрит, беше систематски погрешна. Прво рекоа дека инфлацијата ќе биде привремена...Потоа се расправаше дали порастот на инфлацијата е предизвикан од лоша политика или лоша среќа“, рече Рубини.

Тој предупреди дека претстојниот економски пад ќе биде тежок.

„Не, ова нема да биде кратка и плитка рецесија, ќе биде длабока и долготрајна“, рече тој.

Бери: „Не чека мајката на сите кризи“

Мајкл Бери пред неколку месеци предупреди дека нè очекува „мајката на сите финансиски кризи“ и дека берзите ќе доживеат целосен колапс.

Мајкл Бери, исто така, го предвиде падот на пазарот на домување во 2008 година, кој на крајот го потона светот. Како што наведе, инвеститорите на берзите играле премногу и дека целата ситуација не води кон ништо добро.

Неговите предвидувања за блиска иднина се уште пострашни од оние претходно. Иако е темно, неговите предвидувања се точни во 95 проценти од случаите. Сега тој тврди дека во економска смисла доаѓа судниот ден.

Бери верува дека американскиот пазар стои на работ на пропаст. Тој вели дека времињата се потурбулентни сега отколку порано, мислејќи на повеќе шпекулации отколку во 1920-тите, повеќе превреднување отколку во 1990-тите и повеќе економски и геополитички конфликти отколку во 1970-тите. Тој предвиде дека акциите ќе доживеат „мајка на сите колапс“ пред повеќе од една година и затоа го издаде своето последно предупредување со табела што го покажува остриот пад на S&P 500 откако го достигна највисокото ниво на историјата во јануари. И верува дека уште повеќе ќе падне.

„Реалните плати, приспособени на инфлацијата, се намалени за 2,2 отсто оваа година во САД. Ми се чини дека ова е единствената навистина важна вест во една манична година. Инфлацијата не е ништо повеќе од огромен данок, не заборавајте дека “ , напиша Бери, кој уште во јуни изјави дека тие се знак на „мајката на сите колаби“.

„Кога криптото паѓа од трилиони вредности, а разните меми акции од десетици милијарди вредности, загубите во главната улица (улицата каде што се наоѓа Министерството за економија на САД, т.е. реалниот сектор) ќе се мерат во големината на БДП на одделни земји“.

Димон: „Влегуваме во рецесија за 6 до 9 месеци“

Извршниот директор на JPMorgan Chase & Co, Џејми Димон, кон крајот на минатата година изјави дека САД и глобалната економија би можеле да влезат во рецесија до средината на оваа година, објави тој во CNBC. Неконтролираната инфлација, големите зголемувања на каматните стапки, руската инвазија на Украина и непознатите ефекти од политиката на квантитативно олеснување на Федералните резерви се меѓу показателите за потенцијална рецесија, рече Димон во интервју за каналот за деловни вести.

- Ова се многу, многу сериозни работи што мислам дека ќе ги турнат САД и светот - мислам, Европа е веќе во рецесија - и веројатно ќе ги турнат САД во некаков вид на рецесија за шест до девет месеци, рече Димон.

Неговите коментари доаѓаат кога големите американски банки треба да ги пријават приходите за третиот квартал во петок. Досега оваа година, референтниот индекс S&P 500 загуби околу 24 отсто, при што сите три главни американски индекси тргуваат на територијата на пазарот на мечки.

Димон рече дека S&P 500 би можел да падне за дополнителни 20 отсто од сегашните нивоа, а следниот пад од 20 отсто веројатно „ќе биде многу поболен од првиот“, известува тој.

Претходно оваа година, Димон побара од инвеститорите да се подготват за економски „ураган“, при што JPMorgan, најголемата инвестициска банка во САД, го суспендираше откупот на акциите во јули, откако ги пропушти кварталните очекувања на Волстрит.

Во јуни, Голдман Сакс предвиде шанси од 30 отсто дека американската економија ќе падне во рецесија во текот на следната година, додека економистите на Морган Стенли ја проценија можноста за рецесија во следните 12 месеци на околу 35 отсто.


Можеби ќе ве интересира

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда