14 Јули, 2024
0.9893

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Објавено во: Мои пари 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Ракометна Македонија уште еднаш ќе има шанса во живо да ги гледа и да ужива во натпреварите на најдобрите светски ракометарки, овој пат во јуниорска конкуренција.

Ракометната федерација на Македонија од 19 до 30 јуни ќе биде домаќин и организатор на 24 Светско јуниорско првенство во женска конкуренција. Ова ќе биде вториот мундијал за ракометарки до 20 години на кој ќе учествуваат 32 репрезентации.

На ждрепката што се одржа во Германија на 13.04.2024, најдобрите светски селекции беа поделени во осум групи со по четири тима и тие ќе играат меѓусебе во Прелиминарната рунда.

По комплетирањето на трите кола, двете подобропласирани екипи ќе продолжат во Главната рунда, двете послаби ќе играат во Президент Куп.

Потоа од главната рунда, по две селекции од група ќе се пласираат во 1/4 финалето и ќе продолжат во елиминациите за медал, сите други репрезентации ќе разигруваат за пласман.

Натпреварите од Светското јуниорско првенство ќе се играат во три сали во Скопје. Салата „Борис Трајковски“ ќе биде домаќинот на македонската репрезентација, а таму ќе се играат и натпреварите од финалниот ден, заклучно мечот за златен медал.

Натпревари ќе се играат и во двете сали во спортскиот центар „Јане Сандански“.

Првенството почнува симултано во двете главни сали. На 19 јуни со почеток од 09:00 часот во „Борис Трајковски“ ќе се соочат екипите на Кореја и Мексико, а во големата сала во  СЦ „Јане Сандански“ во исто време ќе почне мечот меѓу Унгарија и Аргентина. Еден час подоцна, од 10:00 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ ќе се сретнат репрезентациите на Швајцарија и Тунис.

Натпреварите од Прелиминарната рунда ќе се играат во термините од 09:00, 11:00, 13:30, 15:45, 18:00 и 20:15 часот.

Македонската репрезентција својот прв натпревар, против САД ќе го игра со почеток од 20:15 часот.

Од 19 до 30 јуни, најдобрите светски репрезентации ќе одиграат во Скопје вкупно 112 натпревари.

Актуелен светски јуниорски првак е Норвешка. Тие се закитија со злато на СП Словенија 2022, но најголемиот дел од ракометарките што ќе ги гледаме на СП не играа на тој мундијал поради возрасната категорија.

Во 2022 овие ракометарки се натпреваруваа во кадетска конкуренција, во категорија до 18 години, а тоа СП исто така се играше во Македонија. Сега ќе имаме единствена можност да ги видиме во најголем дел истите ракометарки, но две години повозрасни и да направиме паралела со тоа што се случуваше во 2022.

Во 2022 во Скопје, репрезентацијата на Кореја доминираше и го освои златниот медал, победувајќи ја во финалето репрезентацијата на Данска. Медал освои и Унгарија која во мечот за бронза, за еден гол беше подобра од Холандија.

Најдобар играч тогаш беше корејската ракометарка Ким Мин Сео, а најдобар стрелец данската ракометарка Јулија Скалионе. За жал, Јулија Скалионе поради повреда нема да настапи на претстојниот мундијал.

Македонија на Кадетското Светско првенство во 2022 година го освои 12 место, оставајќи зад себе репрезентации со висок рејтинг во женскиот ракомет какви што се Романија, Шпанија, Ц. Гора…
Поголем дел од ракометарките што играа тогаш како кадетки, ќе настапат и на претстојното првенство. Нов селектор има репрезентацијата, Љубомир Савевски замина, местото го зазема Дарко Јанев и ова ќе биде негов прв голем предизвик. Дарко Јанев имаше можност во ждрепката да одбере група во која ќе настапува Македонија и се одлучи за групата „Х“ во која се уште и репрезентациите на Исланд, Ангола и САД.

Првиот меч ќе го играме со САД на ден 19.06.2024 со почеток во 20.15 часот, вториот со Исланд на ден 21.06.2024 со почеток во 18.00 часот, во третото коло се среќаваме со Ангола на ден 23.06.2024 со почеток во 20.15 часот во Спортскиот Центар Борис Трајковски.
Македонија во следниве неколку дена ќе настапи на турнир во Скопје што ќе биде финална проверка за формата пред СП.

Првите гости ќе пристигнат на 16 јуни, а првите репрезентации што ќе дојдат во Скопје се шампионот од 2022, репрезентацијата на Кореја и националниот тим на Египет.

Ракометната федерација ги врши финалните организациски подготовки и ќе биде комплетно подготвена на план на техничка организација на Светското првенство.

Можеби ќе ве интересира

ТАВ Аеродроми: Скопскиот аеродром го пречека првиот лет на авиокомпанијата AJet од аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул

ТАВ Аеродроми: Скопскиот аеродром го пречека првиот лет на авиокомпанијата AJet од аеродромот Сабиха Гокчен во Истанбул

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

„Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница“

„Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница“

Бонус од 7% со American Express на бензинските станици ОКТА

Бонус од 7% со American Express на бензинските станици ОКТА

Халкбанк ја доби наградата „STP AWARD 2023“ од Комерцбанк

Халкбанк ја доби наградата „STP AWARD 2023“ од Комерцбанк

Божиновски часовници и накит одбројуваат незаборавни моменти на „Охридско лето“

Божиновски часовници и накит одбројуваат незаборавни моменти на „Охридско лето“

Инвестиција вредна над 4,5 милиони евра за нов производствен погон на рафинирано Кристал масло

Инвестиција вредна над 4,5 милиони евра за нов производствен погон на рафинирано Кристал масло

Одличен за топли летни денови - Грекос - грчки тип на јогурт

Одличен за топли летни денови - Грекос - грчки тип на јогурт

Лимитирано издание на Jazzmaster Face-2-Face III: Реинтерпретација на идејата за ротирачки дизајн на куќиште

Лимитирано издание на Jazzmaster Face-2-Face III: Реинтерпретација на идејата за ротирачки дизајн на куќиште