07 Декември, 2022
0.0290

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

Објавено во: Македонија 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Денеска според најавата на Управата за хидрометеоролошки работи не очекува променливо обласчно време со сончеви периоди во претпладневните часови. Веќе од попладне УХМР најавува зголемување на облачноста и повремени дождови, најпрво во западните, а во вечерните и ноќните часови и во останатите подрачја од земјата.

Се очекува наместа врнежите да бидат поројни и пообилни, проследени со грмежи и засилен до силен ветер. Локално ќе има услови за појава на невреме.

Во Скопската Котлина променливо облачно, во вечерните и ноќните часови облачно со повремен дожд. Во делови од котлината врнежите повремено ќе бидат поројни и пообилни, проследени со грмежи, засилен до силен ветер, а ќе има и услови за појава на краткотрајно невреме.

Во текот на утрешниот ден пак во раните утрински часови исто така ќе има променливо облачно со повремен локален дожд. Преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува засилен до силен ветер од северен правец.

Од понеделник исто така не очекува променливо време, но дождови ќе има претежно во планинските подрачја повремено, а ќе дува слаб до умерен ветер, кои наместа ќе биде засилен и од северен правец. 

Максималната дневна температура денеска ќе достигне до 28 степени во јужните делови на земјата, а слично ќе биде и во текот на утрешниот ден. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Автобусите и натаму ќе блокираат, а Ленин Јовановски се повлекува од протестите

Автобусите и натаму ќе блокираат, а Ленин Јовановски се повлекува од протестите

Чулев: Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи на сомнителни лица

Чулев: Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи на сомнителни лица

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

ГО ВРТЕВ ЦЕЛО СКОПЈЕ, ДВА ЧАСА МИ ТРЕБАА ДА СТИГНАМ ДО РАБОТА, блокадите продолжуваат трет ден, Скопјани револтирани

ГО ВРТЕВ ЦЕЛО СКОПЈЕ, ДВА ЧАСА МИ ТРЕБАА ДА СТИГНАМ ДО РАБОТА, блокадите продолжуваат трет ден, Скопјани револтирани

Притвор за ресенчанка, пијана предизвикала сообраќајка со смртни последици на совозачот

Притвор за ресенчанка, пијана предизвикала сообраќајка со смртни последици на совозачот

Бујар Османи: САД досега ни помагаше со пари против корупцијата, ама отсега со експерти

Бујар Османи: САД досега ни помагаше со пари против корупцијата, ама отсега со експерти

Загинатото момче на мотоцикл во Козле имало само 14 години, осомничен 53-годишен возач

Загинатото момче на мотоцикл во Козле имало само 14 години, осомничен 53-годишен возач

И НАРОДНА БАНКА ПОД ЗАКАНА, дојава за бомби и во девет средни училишта

И НАРОДНА БАНКА ПОД ЗАКАНА, дојава за бомби и во девет средни училишта

НОВИ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ВО СКОПЈЕ, заканите никако да престанат

НОВИ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ВО СКОПЈЕ, заканите никако да престанат