10 Јули, 2020
0.0437

Здравство децидно: Нема да се примаат деца во градинка и училиште без пополнет вакцинален картон

Објавено во: Македонија 19 Јули, 2019

Министерството за здравство останува на ставот дека нема да се примаат деца во градинка ниту во училиште од септември без приложен вакцинален картон, велат од ресорното министерство за Фактор.

Здравствените власти во соработка со Министерството за труд и социјална политика го изменија и Правилникот за упис на деца во градинка. Сега родителите кои сакат да го запишат своето дете во предучилишна установа мора да приложат и пополнет вакцинален картон, со вакцини кои се задолжителни и предвидени според календарот.

Иако во последните шест недели е забалежан континуиран пад на бројот на ново заболени лица со морбили, според министерството нема крај на епидемијата, бидејќи престанок се прогласува откако две недели нема да има ниту еден пријавен случај на заболен од мали сипаници на територијата каде била прогласена епидемијата.

Според информациите од Иститутот за Јавно Здравје, од почетокот на епидемијата од декември минатата година заклучно со 12 јули годинава се регистрирани 1854 случаи на мали сипаници. Само минатата недела се пријавени нови 10 случаи.

Властите во екот на епидемијата започнаа и со агресивна кампања за вакцинација со МРП вакцина на деца и сите невакцинирани лица над 14 години до 60 годишна возраст кои не преболелеле мали сипаници, вработени во предучилишните установи, здравствени работници и студенти на медицина, фармација и стоматологија, како и на ученици во средните медицински училишта.

Податоците на ИЈЗ покажуваат дека досега на територија на Република Северна Македонија има вакцинирано вкупно 32.653 лица до 14 години со вакцината против мали сипаници.

На прашањето кои се најчестите причини кои ги наведуваат родителите при одбивање да ги вакцинираат своите деца, од Јавно здравје ни одговорија дека немаат официјални податоци, но преку годишните извештаи за имунизација заклучиле дека најчесто родителите ја одложувале МРП вакцината за поголема возраст на нивните деца. Исто така од Институтот најавија студија за знаењата, ставовите и практиките на родителите во однос на МРП вакцината со која ќе се дојде до дополнителни одговори поврзани со оваа прашање.

Н.М.

Можеби ќе ве интересира

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

Со секира ја нападнал сопругата, а потоа е најден мртов на нива

Со секира ја нападнал сопругата, а потоа е најден мртов на нива

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Tри починати и повеќе заразени од вчера

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Tри починати и повеќе заразени од вчера