22 Мај, 2018
0.4103
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

10 СОВЕТИ: Како да барате покачување на заслужената плата?

Објавено во: Финансии 08 Септември, 2017

Секој смета дека заслужува повисока плата . Сте виделе како вашите колеги се нервозни, покажуваат инсистирање или неблагодарност. Едноставно е - подгответе се да прашате што мислите дека заслужувате. Дури и во моментот на преговорите за вашата нова работа. Или, пак, тогаш.

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИТЕ ЗА РАЗГОВОРОТ?

# 1. Работете навистина напорно.

Земете повеќе одговорности, ставете ја вашата душа во вашата работа, помогнете им на колегите - за неколку месеци ова ќе се забележи. И тоа ќе биде добра основа за разговорот.

2. Изберете време.

Добрата традиција е да го одржувате овој разговор еднаш годишно.

3. Запомни - вашиот работодавец едвај мисли на лошото

Напротив - секој работодавец е навикнат на вакви разговори и всушност доста често се изненадени како толку време вработениот не ја покренал темата. Често, дури и зголемувањето е однапред одобрена во буџетот.

4. Направете листа на она што сте го постигнале.

Чувајте ја оваа листа - секојдневната работа е често невидлива. Затоа е добро во вистинско време да ги покажеме специфичните димензии на она што го правите за да ги добиете овие резултати.

5. Не користете го личниот живот како аргумент.

Сте земале кредит, патот до работата ви е долг, ви претстои свадба - се разбира дека за вас тоа се трошоци, но не се причина да ви ја зголемат платата. Единственото нешто што треба да се дискутира за време на овој разговор е вашата вредност за компанијата.

КАКО ДА СЕ ПРОДОЛЖИ РАЗГОВОРОТ?

1. Побарајте од вашиот шеф да ви закаже средба.

Кажете му веднаш дека сакате да разговарате за вашата работа и можности за раст во компанијата. Така ќе покажете дека ја цените работата и сте подготвени да давате уште од себе, но дека сакате да поразговарате и за платата.

2. Бидете сигурни во себе.

Земи длабок здив. Замислете што ќе се случи ако не сте - ако не го направите првиот чекор, на пример, вашиот автомобил ќе се расипе. Интересна техника е ова, но тоа функционира. Може да замислите и што ќе се случи по разговорот - ќе се приберете, ќе каснете нешто вкусно, ќе си ставите вино и ќе си го пуштите вашиот омилен серијал. Ништо не е страшно!

3. Истражувајте го пазарот.

Повеќето компании имаат фиксна годишна стапка на индексирање на платите до 5%. Односно не е добро да се бара повеќе од ова зголемување. Но, ако сте направиле многу посветеност, правите многу повеќе од нормално, може да бидете храбри во твоите барања.

4. Повторете дека сте си го заслужиле покачувањето, а не дека само заслужувате бонус. 

Затоа што тоа е вистината!

5. Бидете учтиви, дури и ако одговорите "не".

Ако вашиот шеф ви каже дека не може да ви ја зголеми платата, поради недостаток на буџет, може да поразговарате со него за можноста да имате повеќе слободни денови. И запомнете, дури и тој да не ви го даде зголемувањето што го заслужувате, ќе го оцени фактот дека си го цените трудот.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?