19 Февруари, 2019
0.3393
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

55 илјади земјоделски стопанства ќе добијат мерка за која се зборуваше десет години

Објавено во: Агробизнис 06 Февруари, 2019

Јавен и максимално транспарентен избор на еконосмки оператор преку кој земјоделците ќе набавуваат субвенционирано гориво најавуваат надлежните.

55 .000 земјоделски стопанства ќе добијат мерка која според очекувањата би требало значително да ги намали производните трошоци и да овозможи финален производ со дополнителна вредност, а тоа ќе значи и поголема конкуреннтост.

Уребата со која процесот за зелената нафта целосно е откочен регулира поддршка од 200 милиони денари

Според предвиденото во законот на  земјоделците годинава трошоците за нафтата ќе им бидат покриени 30 отсто а тој процент би можел да достигне и до 50 проценти.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката