26 Септември, 2022
0.0249

A1 Academy – бесплатна академија за млади за стекнување дигитални вештини

Објавено во: Мои пари 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Како двигател на дигитализацијата и како компанија која е целосно посветена кон развојот и реализацијата наопштествено-одговорни проекти, А1 Македонија ја најавува „A1 Academy“–иницијатива за неформално образование која на учесниците ќе им даде можност да ја реализираат својата пасија за учење и стекнување дигитални вештини.

“А1 Academy” е целосно бесплатнаи дизајнирана за млади од 18 до 25 годиникои сакаат да стекнат нови знаења во најатрактивните области на денешницата како што се  Marketing automation, SEO, Google Ads, Data analytics, Digital entrepreneurship, IoT, неопходни за успешно напредување во нивната кариера.

“А1Аcademy” е придонесот на А1 Македонија кон младите и заедницата за реално практикување на дигиталните вештини неопходни за современ и модерен живот. Ги ставаме на располагање нашата експертиза и практично знаење за сите учесници на Академијата со цел да стекнат доверба и вештини за активно обликување на подобар дигитален свет. Горди сме на оваа иницијатива од која младите луѓе ќе излезат со знаења пренесени од експерти во реалниот сектор со што ќе можат истите да ги применат во реалност веднаш. Ги охрабруваме сите млади на кои им  е потребно детално познавање за Дигитален маркетинг, Бизнис аналитика и Дигитално претприемништво, да се пријават и да ја искористат можноста за обликување на својата идна кариера”, изјави Елена Димовска, раководителка на  одделот за корпоративни комуникации.

Целосниот пакет курсеви кои ги нуди A1 Academy ќе понудат нова перспектива дури и за учесници кои немаат претходно познавање од областа во која се пријавиле. По завршување на секој модул од академијата секој учесник добива сертификат за стекнатото знаење.

Сите млади кои сакаат да бидат дел од A1 Academy и првиот модул – Digital Marketing, да се дообразуваат и да стекнат нови вештини и знаења, потребно е да пополнат апликација, достапна на следниот линк.

Апликацијата ќе биде отворена од 22 септември до 6 октомври, по што сите апликации ќе бидат детално разработени, а селекцијата ќе биде направена врз основа на мотивациско писмо, желбата и мотивот на кандидатите.

Академијата официјално започнува на 18 октомври 2022г. со првиот модул за Digital marketing, каде учесниците ќе имаат можност да ги научат основите на дигиталниот маркетинг, SEO, Google Ads, менаџирање на социјални медиуми и Meta Business Manager, менаџирање на е-мејл кампањи како и WordPress. Предавачи на академијата ќе бидат врвни експерти, професионалци во својата област, кои се подготвени своето знаење да го пренесат со примери од практично искуство.

Академијата е продолжување на активностите на А1 Македонија во рамките на проектите на компанијата за општествена одговорност и одржливо работење, обединета под мотото „За подобар свет

Сите информации за академијата можете да ги најдете на официјалната веб страница на следниот линк

ПР Објава

Можеби ќе ве интересира

Ingram Micro: Над 100 ИТ експерти од Македонија, Косово и Албанија на вмрежување во Охрид

Ingram Micro: Над 100 ИТ експерти од Македонија, Косово и Албанија на вмрежување во Охрид

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија

ЗАШТИТНОТО ЛИЦЕ НА ВИДЕОЛОТАРИЈА, МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА ИКОНА, ГОРАН ПАНДЕВ ЈА ЗАОКРУЖИ СВОЈАТА ФУДБАЛСКА КАРИЕРА

ЗАШТИТНОТО ЛИЦЕ НА ВИДЕОЛОТАРИЈА, МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА ИКОНА, ГОРАН ПАНДЕВ ЈА ЗАОКРУЖИ СВОЈАТА ФУДБАЛСКА КАРИЕРА

Fashion Group: Oдржливата колекција „Blue Me“ на брендот Kiko Milano ги освои срцата на македонските инфлуенсери

Fashion Group: Oдржливата колекција „Blue Me“ на брендот Kiko Milano ги освои срцата на македонските инфлуенсери

Голден Арт сезонава со две екипи во сениорска конкуреција и над 100 ракометари во сите возрасни категории

Голден Арт сезонава со две екипи во сениорска конкуреција и над 100 ракометари во сите возрасни категории

Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис опкружување

Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис опкружување

Избрани победниците на конкурсот за дизајн на корици – „Порта Европа“

Избрани победниците на конкурсот за дизајн на корици – „Порта Европа“

Формирање на здрави животни навики уште од мали нозе: Возење велосипед и тротинет- за ден без автомобили

Формирање на здрави животни навики уште од мали нозе: Возење велосипед и тротинет- за ден без автомобили

Градете ја својата иднина на најатрактивната локација во Скопје - изберете дом во „Гранд Ривер“

Градете ја својата иднина на најатрактивната локација во Скопје - изберете дом во „Гранд Ривер“