24 Јуни, 2018
0.3842
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Ахмети ќе мора да го прифати новото владино друштво

Објавено во: Анализа 15 Април, 2018

Дел од албанските аналитичари подолго време ја поставуваа тезата дека најавената реконструкција на Владата ќе биде проблематичен потег бидејќи Али Ахмети, лидерот на ДУИ, никогаш не е голем застапник на идејата да коалицира со уште една или повеќе албански етнички партии ниту пак, да дозволи кредитот за владините успеси да го подели или да им го остапи на останатите. 

Тоа беше видливо и со Законот за употреба на јазиците каде најголем триумфализам по изгласувањата во два најврати имаше највеќе кај ДУИ, односно дел од нивните пратеници прикажуваа слика како Ахмети е херојот што ги исполнил заложбите и идеалите на албанските маченици. 

Сега, Али Ахмети ќе биде принуден повторно да ги дели владините „играчки“ со ново друштво во владината коалиција, се со цел премиерот Заев да има на располагање поголемо парламентарно мнозинство со кое ќе може да ја реализира неговата зацртана легислативна иницијатива, а со тоа и сите реформски пакети да поминат побрзо, поквалитетно и поефикасно низ собраниските филтри преточени во закони со кои извршната власт ќе покаже што знае и умее.

Премиерот Заев на последниот отворен брифинг истакна дека не гледа дека кај Ахмети постојат било какви пречки за проширување на владината коалиција со цел проширување на парламентарното мнозинство. 

„Неопходно е проширување на парламентрното мнозинство со нови коалициски партнери поради сериозните прашања кои претстојат и за поефиканска работа на Собранието и пратениците“, кажа Заев на брифингот каде беше присутен и вицепремиерот за европски прашања Османи. 

Така доаѓаме повторно до почетната поента, дека сега Ахмети ќе мора да прикаже соодветна конструктивност при изборот на нови коалициски партнери, меѓу кои кандидати се двете крила на БЕСА, пратениците на ДПА, дел од пратениците на Алијанса за Албанците иако партијата на Села веќе еднаш излезе од Влада и без негова согласност тешко дека некој од неговите пратеници самостојно ќе се реши да се здружи за Заев иако во македонската политика никогаш ништо не е вечно поставено и неменливо.

Со вклучување на дел од овие пратеници владата на Заев повторно ќе има повеќе албански фактори кои ќе бидат дел од одлучувачките процеси и ќе имаат пристап до можните владини привилегии, како и моќна платформа за привлекување на гласачите, секако ако успешно сработат нешто. 

За Заев маките би биле сосема други, односно ќе мира многу подобро да менаџира различни партиски суети и амбиции, во деликатен временски процес кога не само носењето на реформи е императив, туку и самиот начин на кој тие ќе бидат спроведени во реалноста ќе ја одреди судбината на сегашниот премиер. 

Ако ништо друго стартот е позитивен и во наредните денови ќе може да започнат процесите за потврда на новите владини партнери, разрешување на министрите и функционерите кои досега не ја задоволија јавноста со нивната работа, како и избор на нови кадри и поделба на ресорите. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?