23 Април, 2024
0.0256

АХМЕТИ ПОЧЕСЕН ГРАЃАНИН НА ПРИЗРЕН: „Нема да ве разочарам, ќе бидам сограѓанин на сите вас“

Објавено во: Македонија, Балкан 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска на свечена церемонија организирана во Советот на општина Призрен, е прогласен за почесен граѓанин.

За време на свеченоста, да се избројат достигнувањата од животот и дејноста на Али Ахмети, покрај градоначалникот на општината г-дин Шаќир Тотај имаше и претставници од сите политички партии во Косово, како и претставници од партиите на турската и босанската заедница.

Градоначалникот на општина Призрен, Шаќир Тотај изјави дека денешниот ден е важен момент и дека работата на Али Ахмети говори сама по себе.

„Денес е важен момент да се изјасни г.-динАли Ахмети и ние не се сомневавме во оваа иницијатива, па ние како град на врски знаеме да ги почестиме луѓето од калибар како г-дин Ахмети. Зошто е почестен Али Ахмети? Бидејќи неговото дело зборува само за себе, тој е познат по својата историја во војната и политиката во Македонија и регионот. Велат дека тешките времиња создаваат силни луѓе, а силните ги менуваат околностите и работат напорно, а во овој случај имаме работа со силна личност. Не застануваме, затоа ми е привилегија да го објавам г-дин Ахмети - почесен граѓанин“, рече Тотај.

Заблагодарувајќи се на градоначалникот Тотај и на општинскиот совет, Ахмети рече дека поврзаноста ни го одржала духот и по поврзувањето. Тоа ни го одржа жив духот затоа што не научи како да не се двоумиме да изградиме програма до ослободување, бидејќи самото поврзување на Призрен беше платформа за развој на албанските земји.

„Навистина, врската ни го одржа духот жив, дури и по врската. Тоа ни го одржа жив духот затоа што не научи како да не се двоумиме да изградиме програма до ослободување затоа што самото поврзување на Призрен беше платформа за развој на албанските земји. Пораката во Призрен не одржа во живот. Би сакал многу да ви се заблагодарам за оваа титула, имам поголема одговорност, ова го делам со моите сограѓани, претседателот истото го сподели и со колегите војници. Бевме обврзани со идеалот дека не се откажавме додека не го реализиравме, дел падна никогаш да не умре, дел го живееше идеалот, слободата, независноста, дел се соочува со меѓународната правда и неправедно ја оценија најфер и најголемата историја на Албанците. Многу сум сигурен дека во оваа пресметка ОВК ќе триумфира и ќе излезе со бело лице. Им благодарам на сите лекари на ОВК кои ги спасија животите на војниците, бидејќи најблиската дестинација беше Призрен. Нема да ве разочарам, ќе бидам сограѓани на сите вас, соработници. Ви благодариме, да живее нашиот народ“, рече Ахмети во Призрен.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука