24 Септември, 2021
0.0201

Ако патувате во Грција, температурите деновиве ќе бидат до 44 степени

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Јули, 2021

И во  Грција ќе има екстремен топлотен бран, при што температурите ќе се искачат и до 44 Целзиусови степени. 

Топлото време ќе  потрае до 8 август, што е невообичаено долг период. Од утре натаму се очекува во текот на ноќта да биде над 30 степени.  Грција веќе страдала од екстремни топлотни удари во минатото, но сега ќе биде уште потопло. 

Земјата се соочувала со катастрофи во минатото. Во 1987 година, 4.000 луѓе починале од сличен топлотен удар, кога системите за климатизација сè уште не биле вообичаени. Особено погодени биле постарите луѓе во градовите.

Големи делови на полуостровот Пелопонез изгореле во 2007 година за време на уште еден топлотен удар и силни ветрови, а десетици луѓе загинале.

Топлотен бран ќе ја зафати и Македонија, поради што се бараат мерки за заштита на работниците. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Претепани тројца Срби на Косово?

Претепани тројца Срби на Косово?

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Снег падна на Копаоник

Снег падна на Копаоник