09 Јуни, 2023
0.0247

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

Објавено во: Економија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

ШВАЈЦАРИЈА - убава земја на финансиска стабилност, сигурност и се што е малку досадно. Но повеќе не. Додека Credit Suisse, 19-та најголема банка во Европа, пропаѓа, станувајќи најдраматичната банкарска жртва од финансиската криза во 2008 година, постои загриженост дека тоа ќе биде само првото домино во синџирот што се протега низ целиот свет, пишува Politico.

На крајот на краиштата, претходно сме биле во ваква ситуација и не беше убаво. И ако здодевната и безбедна Швајцарија не може да ги спаси своите банки, кој може?, прашува Политико.

За да разберете што се случило, размислете за брзиот брак. Во неделата, швајцарските власти ја принудија проблематичната банка со седиште во Цирих да се договори со својот долгогодишен домашен ривал UBS. Тоа беше историски договор. Договор вреден три милијарди швајцарски франци кој - барем на неколку часа - им овозможи на сите да здивнат, пишува Politico.

Целта беше да се заштитат инвеститорите и штедачите и да се запре целосната банкарска криза. Барем привремено тоа беше постигнато. Но, како и обично, ѓаволот е во деталите. Додека пазарите го истражуваа трупот на Credit Suisse, алармните ѕвона почнаа да ѕвонат. Начинот на кој Швајцарецот го организираше спасувањето можеше да ги влоши работите.

По кризата пред една и пол деценија, регулаторите се обидоа да ги спречат проблематичните финансиски институции да се заразат меѓусебно со нивните проблеми со наметнување загуби на сопствениците на обврзници (наместо на штедачите и на крајот на даночните обврзници).

Но, дури и оние кои поседуваа најризичен тип на обврзници беа уверени дека нема да бидат засегнати сè додека акционерите прво ја платија сметката.

Може ли кризата да се прошири?

Во случајот со Credit Suisse, швајцарските регулатори го свртеа овој нормален начин на работа наопаку, прво бришејќи ги сопствениците на обврзници - и тоа предизвика финансиска паника низ целиот систем.

„Малкумина кои имаа врски со регулаторите се обидоа да ги спречат да ги прават овие работи, токму поради таа причина“, изјави за Политико експерт за банкарска ликвидност во Меѓународниот монетарен фонд, кој сакаше да остане анонимен поради чувствителноста на ситуацијата.

Тоа е класичен пример за тоа како „заразата“ може да се прошири низ системот. Ако инвеститорите одеднаш помислат дека нивните обврзници се поризични од порано, тоа може да доведе до распродажба, притискање на цените и поткопување на довербата во целиот систем.

Доколку неочекуваниот отпис на вредноста на обврзниците доведе до широка промена на цените, банките би можеле да забележат значително зголемување на нивните трошоци за финансирање, што дополнително ќе ги зголеми нивните проблеми, предупредуваат аналитичарите во JP Morgan.

Во обид да ги смират нервите по одлуката на Швајцарија, трио европски чувари - Единствениот одбор за резолуција, Европската банкарска управа и чуварот на ЕЦБ - објавија заедничка изјава за да ги смират инвеститорите и рекоа дека во случај на колапс на банката на ЕУ, акционерите се првите што страдаат.

И Банката на Англија скокна на банда: „Носителите на такви инструменти треба да очекуваат да бидат изложени на загуби при резолуција или несолвентност во редот на нивните позиции во оваа хиерархија“.

Со други зборови - не почнувајте да паничите.

Отворете сериозни прашања

Но, колапсот на Credit Suisse, исто така, покренува сериозни прашања за тоа дали системот е толку затегнат како што мислеше банкарската полиција.

Според сите регулаторни мерки, банката беше добро капитализирана и имаше многу средства за заработка. Ова би можело да значи дека правилата воведени по кризата во 2008 година не се толку строги како што луѓето беа наведени да веруваат. И ако е така, би можеле да бидеме во вистинска неволја.

Ако утеха може да се најде некаде, тоа е во единствениот случај на Credit Suisse. Нејзините проблеми започнаа многу одамна и немаат многу сличност со проблемите што ја урнаа калифорниската Silicon Valley Bank (SVB) пред две недели.

Швајцарските власти потврдија дека банката не била изложена на повисоки каматни стапки на начин како што беше SVB кога минатиот четврток решија да ја поддржат банката со заем од 50 милијарди швајцарски франци. Кога тоа уверување не успеа да ја смири паниката околу вредноста на акциите на банката, пазарите се свртеа кон пошироки прашања за угледот, културата и профитабилноста на банката.

Врв од минатата недела

Работите дојдоа на врвот минатата недела кога Саудиска национална банка, еден од последните инвеститори во Credit Suisse, кој е делумно во сопственост на државниот богат фонд на Саудиска Арабија, сигнализираше дека не е подготвена да вложи повеќе капитал во швајцарската банка.

Тешкотиите на Credit Suisse се прошируваат уште повеќе. Под притисок да ја направи нејзината инвестициска банка профитабилна бидејќи зголемената регулатива ги пресече крилата, во 2015 година таа ја ангажираше поранешната осигурителна директорка Тиџане Тиам како извршен директор со мандат да ги промени работите.

Тиам започна сеопфатна програма за реструктуирање со кратење на илјадници работни места, намалување на трошоците и намалување на одделот за инвестициско банкарство. Проблемот настана бидејќи одделот за инвестициско банкарство се бореше да го задржи чекорот со своите конкуренти и што е уште полошо, се вплетка во серија скандали со загуба, вклучително и загуба од 5,5 милијарди долари поврзана со колапсот на хеџ фондот Archegos.

Шпионскиот скандал, во кој банката ги надгледуваше сопствените вработени, го принуди директорот да си замине.

Одборот на директори на Credit Suisse му пристапи на Томас Готштајн за позицијата главен извршен директор. Тој вети дека ќе ги продолжи напорите на Тиам за реструктуирање на банката, но призна дека треба да се направи повеќе за да се решат длабоко вкоренетите културни прашања.

Во 2021 година, тој беше потресен од неговата вклученост во пропаднатата финансиска компанија Гринсил Капитал. Банката уште еднаш беше принудена да преземе голем отпис и Готштајн мораше да поднесе оставка.

Колапсот беше само прашање на време

Нов план беше откриен во 2022 година под водство на последниот извршен директор на банката, Улрих Кернер, кој вклучуваше дополнителни кратења на одделот за инвестициско банкарство, како и обновен фокус на управувањето со средства и другите основни бизниси. Банката, исто така, вети дека ќе преземе чекори за справување со нејзината култура и практики за управување со ризик, во обид да спречи идни скандали.

Но, почетокот на војната во Украина и воведувањето санкции ја задушија способноста на банката да управува со имотот на некои од нејзините најбогати клиенти.

Плановите за одвојување на инвестициската гранка на групацијата под оживеаниот бренд „Credit Suisse First Boston“ со седиште во Њујорк наиде на проблем во февруари кога стана јасно дека банката ќе има проблем да најде инвеститори за финансирање на операцијата поради загриженоста за тоа како доверителите ќе бидат рангирани во настан на неуспех.целата група.

Бидејќи немаше повеќе простор за маневрирање, колапсот беше само прашање на време.

Можеби ќе ве интересира

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати

ПОНИСКИ ПОРАМНИТЕЛНИ ФАКТУРИ ЗА ПОТРОШУВАЧИТЕ - топлото време не куртули од скапото парно

ПОНИСКИ ПОРАМНИТЕЛНИ ФАКТУРИ ЗА ПОТРОШУВАЧИТЕ - топлото време не куртули од скапото парно

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА Е САМО МАМКА ЗА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Земјата добива нова „пониска класа“?

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА Е САМО МАМКА ЗА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Земјата добива нова „пониска класа“?

ПОЗНАТ ГЕРМАНСКИ ТРГОВСКИ СИНЏИР УКИНУВА РАБОТНИ МЕСТА - еве кои се причините

ПОЗНАТ ГЕРМАНСКИ ТРГОВСКИ СИНЏИР УКИНУВА РАБОТНИ МЕСТА - еве кои се причините

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА:Чувајте се од руски шпиони

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА:Чувајте се од руски шпиони

ШТО СЛЕДУВА? Дали Еврозоната оди во рецесија?

ШТО СЛЕДУВА? Дали Еврозоната оди во рецесија?

Владата наплатила 16,3 милиони евра од 5Г-мрежата

Владата наплатила 16,3 милиони евра од 5Г-мрежата