09 Декември, 2023
0.1468

АМЕРИКА ГО ОДОБРИ НАЈСКАПИОТ ЛЕК НА СВЕТОТ: Терапијата за хемофилија Б чини неколку милиони долари

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Во САД е одобрен најскапиот лек на светот, Федералната агенција за лекови одобри нов лек за ретка болест на згрутчување на крвта, кој чини 3,5 милиони долари.

Лекот се нарекува „Хемaгеникс“ и е генетска терапија за хемофилија Б, ретка болест која предизвикува намалување на згрутчувањето на крвта. Најсериозните симптоми вклучуваат спонтани и повторени епизоди на крварење, кои тешко се запираат.

Хемофилија Б обично е почеста кај мажите отколку кај жените. Проценките покажуваат дека речиси 8.000 мажи во САД моментално боледуваат од оваа болест – пренесува порталот „Science Alert“.

Главниот лек кој моментално се користи за лекување на хемофилија Б во САД им обезбедува на пациентите многу неопходен фактор на коагулација, но трошоците за неговиот животен третман се високи. Луѓето со тешки симптоми бараат рутински и скап режим на лекување, чија ефикасност може да ослабне со текот на времето.

Научниците проценуваат дека животната цена на секој пациент со умерена до тешка хемофилија Б е околу 21 до 23 милиони долари. Трошоците за лекување во Британија се поевтини отколку во САД или на друго место во Европа, но сепак чинат десетици милиони долари по пациент во текот на нивниот живот.

„Хемaгеникс“, пак, е интравенски производ за еднократна употреба кој се дава во една доза по пониска цена.

Производот се доставува во телото преку вектор базиран на вирус, кој е дизајниран да испорачува ДНК до целните клетки во црниот дроб. Тие генетски информации потоа се реплицираат од клетките, ширејќи ги „инструкциите“ за производство на протеин за коагулација познат како фактор девет. Две студии досега ја испитуваа ефикасноста и безбедноста на овој лек. Во една студија меѓу 54 актери со тешка или умерена хемофилија Б, научниците открија зголемени нивоа на фактор девет, што ја намали потребата за инаку достапни терапии за замена.

По примањето на генската терапија, стапката со која пациентите развиле неконтролирано крварење опаднала за повеќе од 50 проценти во споредба со основната стапка. Несаканите ефекти од земањето Хемaгеникс вклучуваат главоболки, симптоми слични на грип и зголемени ензими на црниот дроб.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти