24 Јуни, 2024
0.0233

АМЕРИКАНЕЦ ГИ ЗБЕСНА БАЛКАНЦИТЕ: „Тука се е споро, секогаш има време за кафе, а боледувањата се неограничени“

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Јустус Рид повторно забележа во своите видео материјали, а со еден коментар ги разбесни своите следбеници од Балканот.

Тој презентираше дел од своите согледувања кои не им се допаднаа на многумина од оваа клима.

„Сè е бавно на Балканот“

„Она што најмногу ми недостига од Америка после една година живот во Европа е менталитетот. Во Европа се се случува многу бавно, особено на Балканот каде што останав. Секогаш има време за кафе, нема брзање, неограничени болни денови и секој втор ден е празник за одмор“, коментира тој.

"Знаете што правам за да се опуштам? Работам на сложени видеа, невозможни проекти за автомобили, откривам нови места и култури и започнувам нови бизниси. Никогаш нема доволно работа. Вие завршувате една задача и доаѓаат три нови."

„Балканците среќно пијат кафе во кафуле под ридот“

"Мислам дека може да се ужива напорна работа и дека дијамантите се прават под притисок. Мојот американски менталитет ми донесе слава, пари и влијание на друг континент, каде што можам да ја надминам мојата конкуренција, но никогаш не можам да имам мир или задоволство. Кога јас Одлучи дека сум задоволен, ќе престанам да работам, не можам да бидам задоволен од менталитетот на Американците. Фала му на Бога што не сум јас“, рече тој, предизвикувајќи бурни реакции.

„Братучеде, навистина не ти требаше ова“

„Навистина си се збркал, момче. За разлика од тебе што млатеш празна слама на Балканот, јас познавам многу луѓе кои работат од утро до вечер, на истиот Балкан. Ако навистина сакаш споредба со Америка, такви луѓе во Америка се наречен ’богати’, а тука врзуваат крај со крај“, му напишал некој.

„Роѓо, навистина не ти требаше ова. Не го разбра балканскиот менталитет. Луѓето овде се едноставно добри и знаат да уживаат. Ајде да се расположиме“, „Животот е повеќе од само работа“, „Работиме за да живеј, не живее за да работи“, „Точно, знаеме да уживаме во животот“, „Не е се во парите“, „Не си сфатил дека правиме зделки на кафе“ и „Брате, опушти се“, беа само некои од жестоките коментари под неговата снимка.

После толку негативни реакции, Јустус објави ново видео, во кое се обиде да објасни што сака да каже.

„Балканот го цени семејството, пријателите и спомените повеќе од работата, додека Американците ја ценат работата повеќе од се, понекогаш дури и повеќе од сопствениот мир и среќа. На Балканот луѓето секогаш ми велат дека работам премногу, во Америка ми велат дека јас не работи доволно“.

„Балканот има различни приоритети“

„Многу луѓе погрешно ме разбраа мислејќи дека сум рекол дека Балканот е мрзлив, но не мислев на тоа. Тие едноставно имаат различни приоритети и тоа е нешто на што тешко се навикнувам. Разбирам дека многу од Балканот работат напорно за да врзат крај со крај и тоа е исто така многу успешно, но поминувањето време со семејството, пријателите, па дури и со странците како мене е најважното нешто за нив Се сретнав главно се среќни, додека Американците не се без разлика колку материјални работи имаат“, рече тој, додавајќи дека Балканот е полн со вредни предмети што не можат да се купат со пари.

@justus_reid

Do you agree with the American or Balkan mentality?

♬ original sound - Justus Reid

Б92

Видеото 

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција