29 Ноември, 2020
0.0225

Амфилохије почина од Ковид-19 откако го сруши Ѓукановиќ од власт

Објавено во: Балкан 30 Октомври, 2020

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина утрово во Клиничкиот центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Како што е наведено, тој починал во 08:20 часот, а јавноста наскоро ќе биде информирана за сите други детали во врска со погребот на митрополитот.

Амфилохије изминатиот период беше клучна политичка фигура во Црна Гора во обединувањето на опозицијата во земјата по одржаните парламентарни избори. Благодарение на неговите активности, Мило Ѓукановиќ по безмалку три децение беше симнат од власт. Сепак, за одреден дел од јавноста неговото мешање во политиката го протолкуваа како вртење на курсот на Црна Гора под влијание на Србија.

„Во петокот, на 30 октомври 2020 година, во 8:20 часот наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна причест, почина Преосвештениот архиепископ na Цетиње, митрополит Црногорско и приморски и егзарх на Светиот престол на Пеќ, г. Амфилохије“, соопштено е на веб-страницата на Митрополијата.

Амфилохије беше примен во Клиничкиот центар во Подгорица од 6 октомври, каде што му беше укажана лекарска помош од Ковид-19.

Шефот на Клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар на Црна Гора, Јелена Боровиниќ-Бојовиќ, претходно изјави дека здравствената состојба на митрополитот на Црна Гора и приморскиот крај, Амфилохије, е сериозна и дека тој е „ставен во режим на инвазивна вентилација“.

Таа објасни дека влошувањето на здравствената состојба на Амфилохије се случило откако се развила пневмонија, како последица на вирусот корона.

„По скенирањето на белите дробови и пулмоналните артерии и прогресијата на респираторната инсуфициенција, митрополитот беше интубиран и ставен во режим на инвазивна вентилација ... Ситуацијата е сериозна, целиот медицински тим е вклучен и ние постојано ги следиме сите параметри“, рече претходно Боровиниќ-Бојовиќ.


Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија