25 Јуни, 2024
0.0326

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Објавено во: Економија 19 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Германија лошо би поминала во случај ако излезе во Европската Унија(ЕУ). 

Земјата би претрпела сериозна економска штета доколку ја напушти ЕУ, пишуваат истражувачите од Германскиот економски институт (IW) во извештајот што го виде германската новинска агенција ДПА.  Напуштањето на ЕУ, пишуваат економистите во нивната анализа, „ќе доведе до сериозна економска криза и долгорочно губење на просперитетот за населението во Германија“.

Екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) сака делумно да ја ослабне европската интеграција. Според нив, ЕУ треба да биде само економска и интересна група на лабаво поврзани поединечни држави.

Истражувачите од Келнскиот институт процениле дека може да се очекува намалување на БДП за 5,6 отсто, или околу 690 милијарди евра, пет години по излегувањето на Германија од Унијата.

Околу 2,5 милиони работни места би можеле да бидат изгубени во петтата година. Ова приближно одговара на загубите во економската додадена вредност поради пандемијата на коронавирус и кризата со цените на енергијата по руската инвазија на Украина.

Пресметките се засноваат на настани и податоци од минатото, но бидејќи трошоците би биле подеднакво високи, истражувачите пресметале што би се случило со Германија доколку таа ја напуштеше ЕУ истовремено со Велика Британија. Британските гласачи го одобрија излегувањето од Унијата, познато како Брегзит, во 2016 година, а процесот беше финализиран во 2020 година.

За да го утврдат ова, економистите го анализираа економското влијание на Брегзит врз Обединетото Кралство од референдумот во летото 2016 до 2021 година, а потоа ги екстраполираа тие ефекти во Германија, земајќи ги предвид разликите меѓу двете земји.

Последиците од вистинското германско излегување од Унијата веројатно би биле поголеми, според авторите, кои укажуваат на блиските врски на Германија со другите членки на ЕУ и употребата на заедничката валута евро.

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Што доби „Силекс“ за да се откаже од експлоатација на злато во Македонија?

Што доби „Силекс“ за да се откаже од експлоатација на злато во Македонија?

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски