29 Јули, 2021
0.0381

Ангел Џамбаски: Македонија без Бугари, оган да ја гори!

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2020

Нова провокација има од бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски. 

Тој поттикна многу коментари со негова објава на Твитер. 

„Македонија без Бугари, оган да ја гори!“, пишува Џамбаски.


Премиерите Зоран Заев и Бoјко Борисов копреседаваа денеска на конференцијата во рамки на Берлинскиот процес која се одржа денеска во Софија. Германската канцеларка Ангела Меркел во видео обраќање им заблагодари за успешниот настан. 

Таа се обрати по Заев и Борисов и рече дека Берлинскиот процес е поврзан и со помирување на недоразбирањата и наследството од минатото. 

Неизвесно е дали Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ. Бугарија се заканува со блокада. Источниот сосед го спори македонскиот јазик, и за народот исто така бара да се признае дека има бугарски корени. 

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби