0.0334

Англија и го нанесе најтешкиот пораз на македонската фудбалска репрезентација

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Рекорден пораз во својата историја претрпе вечерва македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во Манчестер од англиската селекција. Дуелот од квалификациите за Еуро 2024 на „Олд Трафорд“ заврши со 7:0 за домаќините.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски беа немоќни на секој дел од теренот. Англичаните „голеадата“ ја почнаа во 29.минута кога резултатот го отвори Хари Кејн. До крајот на првото полувреме во листата на стрелците се запишаа Букајо Сака и Маркус Рашфорд. Во

За само шест минути во вториот дел, Сака погоди уште два пати и оформи хет-трик. Филипс во 64. и Кејн со својот втор погодок во 73.минута од пенал зголемија на 7:0

На првиот денешен натпревар од Ц-групата, Украина ја победи Малта со 1:0.

Англија е прва на табелата со максимални 12 бода од четири средби. Украина е втора со шест бода од три натпревари. Италија е трета со три бода од две средби. По двата јунски пораза, македонската репрезентација падна на четвртата позиција со три бода од три натпревари. Последна е Малта без освоен бод по четири кола. зс/