05 Декември, 2021
0.0362

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 26 Октомври, 2021

Oткако српски антиваксери протестираа пред домот на епидемиологот Предраг Кон, тој реагира дека го навредиле и дека нема да им прости. 

Вели дека иако се скандираше, тој ниту е злосторник, ниту е усташ. Повика граѓаните на Србија да не се приклучуваат на таа група. 

„Им се обраќам на сите граѓани на Србија, не им се придружувајте на злобниците! Тие скандираа дека сум Менгеле, а тој се смета за најголемото зло што постои, никогаш нема да им простам за тоа поради моето потекло. На крајот тие скандираа „уапсете го Кон“. Зошто некој да ме уапси? Дали е тоа поради пропусниците за ковид? Поради ставот кон вакцините? Не! Апсолутно нема причина некој да ме уапси“, изјави Кон. 

Од саботата  во Србија се применуваат ковид пропусниците. Кон е со став дека дека мерките против коронавирусот мора да бидат многу поригорозни и најави можност за продолжување на ковид пропусниците за период од 24 часа.

Во последните 24 часа во Србија има 63 починати како последица на ковид-19,  и 7.840 новозаразени, што е околу 2.000 повеќе од претходниот ден. 

Србија со денови има по 7.000 до 8.000 заразени. 

Дека ниту децата  не се поштедени, покажува и примерот со Албанија каде почина 5 годишно дете. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам