09 Април, 2020
0.0243

АРКТИЧКА ЗИМА НИ ТРОПА НА ВРАТА: Прво снег, па потоа студ!

Објавено во: Македонија 03 Јануари, 2017

Денешното наоблачување и очекуваните слаби локални врнежи од снег, пред се во повисокиот дел од западиот крај, се само мала „увертира“ пред наглата промена на времето која се очекува во втората половина од неделата.

Почнувајќи од четврток, наштето подрачје ќе потпадне под влијание на арктички студена воздушна маса, која во комбинација со широкото циклонско поле кое ќе ја обезбеди потребната атмосферска влага, ќе резултира со снежни врнежи, пренесува метеопро.

Но, овие снежни врнежи ќе бидат проследени и со засилен северен ветер, што ќе значи проблематично одвивање на сообраќајот, како и создавање на снежни намети.

Снег ќе има и во петок, повторно проследен со умерен до засилен северен ветер.

Снегот ќе престане заклучно со петок навечер, но викендот има друг „кец во ракавот“. Утрата во сабота и недела ќе бидат прилично студени, а локално минималната вредност ќе се спушти до околу -20°С.

Но, треба да се напомене дека ова не се ни од далеку рекордно ниски вредности на температурата во Македонија. 

Температурата воопшто нема да ја надмине „нулата“ во текот на петок и сабота, но треба да се напомене дека сабота е денот кој што биде вистински студен со максимална вредност на температурата која ретко каде ќе се „искачи“ над -5°С.

Постепено студот ќе „попушта од недела.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово